Vérturisták Ausztriában - Sok kicsi sokra megy

  • Jászberényi Sándor
  • 2009. november 19.

Tudomány

Az EU jogszabályai szerint sem az emberi szerveknek, sem a vérnek nem lehet piaci ára, így ezért egyetlen donor sem kap pénzt. Viszont más a helyzet a "fáradozásra" szánt idővel és energiával: Ausztriában például nem rossz üzlet, ha valaki vérplazmadonor.
Az EU jogszabályai szerint sem az emberi szerveknek, sem a vérnek nem lehet piaci ára, így ezért egyetlen donor sem kap pénzt. Viszont más a helyzet a "fáradozásra" szánt idővel és energiával: Ausztriában például nem rossz üzlet, ha valaki vérplazmadonor.

"'szintén remélem, hogy meglesz az ötven - mondja Nagy "Nagyi" Gábor, a soproni tűzoltó. - Tudod, összeállunk így páran, bedobjuk a benzinköltséget, és megyünk is" - teszi hozzá, miközben Burgenland kis falvaiban kanyargunk Wiener Neustadt felé. A Baxter plazmacentrumba igyekszünk, ahol nyolc és fél deci vért vesznek le útitársainktól. (Lásd Plazmaferezis című keretes írásunk.) A művelet

egy órát és egy vénát

vesz igénybe, az arcokon az izgalom nyomát se látni. Nagyi negyvenhárom adományozásával már "veteránnak" számít. "Egyébként családias a hangulat - árulja el a másik útitárs. - Szinte nem is hallani német beszédet."

A Baxter a városka közepén található, az "adományozás" az emeleten zajlik. Nagyi a világ legtermészetesebb módján köszön "jó napottal", ahogyan belépünk. Szinte minden kuncsaft magyarul köszön vissza, leszámítva néhány mosolygó osztrák death metalost. "Egy héten háromszor van magyar orvos" - árulja el a titkot Nagyi. Most is két magyar ápoló és egy magyar orvos segédkezik a csapolásban, Nagyék "becsekkolnak", és várnak a sorukra. A recepcióspult mögötti térben több csapoló masina zümmög orvosi felügyelet alatt. Gyűjtik a plazmát. A folyosón négyes-ötös csoportokban várakoznak a magyarok.

Amíg útitársaink túlesnek a kötelező kérdőívek kitöltésén ("Elég jól érzi-e magát, hogy vért adjon?"), a magyar személyzetet faggatjuk. Kedvesek és segítőkészek, de nem nyilatkozhatnak: "Be kell tartani a hierarchiát, így csak akkor beszélhetünk, ha erre külön engedély jön Bécsből." Próbáljuk telefonon kikérni a bécsi központ engedélyét, de nem kapjuk meg. Ha hivatalos információkat szeretnénk, utazzunk oda - mondják -, de később, Bécs felé félúton közlik, hogy kérdéseinket inkább e-mailben tegyük fel. Arról pedig ne is álmodjunk, hogy bárkit is lefényképezhetünk "adományozás" közben.

Megkérdezzük, hogy esetleg mi is adhatnánk-e plazmát. A válasz határozott nem, nem kértünk előre időpontot, különben sem úgy megy a dolog, hogy "csak úgy" beesünk az utcáról. Ahhoz, hogy potenciális donorrá válhasson az ember, komoly orvosi vizsgálatok szükségesek.

Míg útitársainkat csapolják,

a többi várakozót kérdezzük. Középosztálybeli, jól öltözött fiatal fiúk és lányok. Azt mondják, azért járnak át plazmát adni, mert "jót teszünk vele". "És nem mellékesen, elég jól fizetnek."

A beszélgetés végére kiderül, hogy a magyar donorok 90 százalékát inkább a könnyen jött pénz, mintsem a humanista indíték vezérli. "Van két szabadnapom, amikor dolgozhatok részmunkaidőben - meséli egy lány. - Ennyi 'munkáért' egyetlen mellékállás sem fizet ilyen jól." Ezzel a meglátásával pedig nincs egyedül. Arra a kérdésünkre, hogy akkor is jönnének-e, ha nem kapnának ellenszolgáltatást, határozott nem a válasz.

Egy plazmaadást 15 euróval honorál a cég, minden ötödik alkalommal 40 euró bónusz jár, s ha valaki leadja a maximálisan adható évi mennyiséget (ötvenszer jelentkezik), a neve bekerül a dobozba, így eséllyel pályázhat az év végén kiosztott ajándék plazmatévék (!) egyikére.

Elsőre nem tűnik hatalmas öszszegnek a felkínált díjazás, de maximum esetén a donor 1225 eurót (318 ezer forintot) kereshet, ami már nem olyan rossz, tekintve, hogy a procedúra összesen egy órát vesz igénybe. Azt is megtudjuk, hogy a központban naponta 200-220-an fordulnak meg, s az ide járók állítása szerint a kétharmaduk magyar. Mindezt a Baxter cáfolja. A hivatalos közlése szerint a magyar donorok száma "elhanyagolható, és nem haladja meg az egyharmadát az összes plazmaadónak. A cég azt is határozottan cáfolja, hogy toborzó kampányokat tartanának Magyarországon, ennek azonban némiképp ellentmond, hogy a centrumban minden információ két nyelven van feltüntetve, és találunk kizárólag magyar nyelvű szórólapokat is. Emellett a helyi rádiókban a plazmaadásra biztató hirdetések is kétnyelvűek, például ilyen szlogennel: "Köszönet helyett minden vérvétel alkalmával 15 eurót kap."

De vajon ez botránynak tekinthető? A vérplazmából többféle gyógyszer készül a hemofília (vérzékenység) kezelésétől kezdve az immunzavarok gyógyításáig, a plazma gyakorlatilag a gyógyászat minden vérrel kapcsolatos területén jelentős szerepet kap. Legfeljebb azon fanyaloghatnánk, hogy a magyar plazma az osztrák egészségügyi rendszerben szívódik fel. Azonban ez sem lenne fair.

"Nincs magyar plazmaközpont a Dunántúlon"

- tudjuk meg Illés Bélától, a magyar Plazmaferezis Állomás Egészségügyi Szolgáltató Kht. igazgatójától. Magyarországon ugyanis jelenleg két ilyen centrum működik, egy Budapesten, egy pedig Debrecenben. (Mindkét helyen a Baxter gépeit használják, s a plazma a magyar egészségügyi rendszerbe kerül.) A magyar központok 1500 forintot fizetnek alkalmanként, tökéletesen érthető tehát, hogy például Sopronból inkább Ausztriába járnak át, hiszen a magyar honorárium az útiköltségre sem lenne elég.

Illés Béla szerint a díjazás megállapítása Európában mindenhol az önkéntesség és a térítésmentesség elve alapján történik, a felajánlott összeg az adott országban jelképesnek számít, maximum egy üdítőt, illetve egy szendvicset tud belőle vásárolni az önkéntes donor. (A "sima", általában a Vöröskereszt által szervezett véradás Ausztriában is térítésmentes.) A leadott plazmának sincs piaci ára, maximum az "előállítás" költségeit lehet kiszámítani. A vérplazmára vonatkoztatva egy adományozás "költsége" a berendezésekkel, illetve a személyzet munkájával együtt Illés szerint ötven euróra tehető.

De megérzi-e a magyar vérellátás a dunántúli régió kiesését? Az Országos Vérellátó Szolgálat, valamint a Győri Regionális Vérellátó Központ statisztikái nem mutatnak jelentős kiesést az elmúlt években, s bár a rendszerváltás óta a magyar véradást több csapás is érte (pl. a katonaság eltörlésével, illetve a nagyüzemek megszüntetésével több ezer rendszeres véradót veszítettek), úgy tűnik, nincs probléma a vérellátással, sőt jobban állunk, mint a szomszédaink. A két magyar plazmacentrum donorjainak száma is évről évre növekszik, a 2008-ban nyilvántartott donorok száma 5889 volt.

Idehaza vita tárgya a véradás honorálásának a kérdése. Bár a sajtóban egyre erősödnek az olyan követelések, hogy a véradásra pénzzel kellene motiválni a potenciális donorokat, nem valószínű, hogy a jelenlegi gazdasági helyzetben bármilyen radikális változás kezdődhetne a rendszerben.

Plazmaferezis

Az emberi vérplazma nagyrészt vízből és különböző ionokból, fehérjékből áll. A plazmaferezis alkalmával egy speciális gép segítségével a plazmát kivonják a vérből, a sejtkomponenseket pedig visszakapja a páciens. Szemben a "teljes" véradással, mely maximum háromhavonta ismételhető, a vérplazma 72 órán belül regenerálódik, így egy évben akár ötven alkalommal is adakozhat a donor. (Jövőre 20 eurót fizetnek a plazmaadásért, viszont utána két hét szünetet kell tartani.) Egy alkalommal, testsúlytól függően maximum 850 milliliter vérplazmát vesznek le. A Baxter közlése szerint egy évben 200 000 litert gyűjtenek be Ausztriában, míg a hazai plazmaferezisállomásokon csak 11 663 litert.

Figyelmébe ajánljuk

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)