„Zsidók csak olyan arányban vehetők fel…”

Tudomány

Nyolcvan éve kezdte meg működését az Országos Magyar Sajtókamara. Alapítását az az 1938-as törvény írta elő, amit első zsidótörvényként említenek a történelemkönyvek.

1938. január 16-án meghitt ünnepség helyszíne volt a keresztény szellemségű magyar írók, hírlapírók és művészek klubja, a Pátria. A klub fennállásának 15. évfordulóját ünnepelték, a vezérszónok Kozma Miklós ex-belügyminiszter, az MTI elnöke volt, aki beszédét azzal zárta, hogy „a magyar szellemi élet nyugtalankodik, valami megoldást keres, hogy hathatósabban és jobban érvényesülhessen”.

„Zsidókérdés van, ez egyike elintézetlen problémáinknak.

Ha pedig elintézetlen, annak csak tervszerű és törvényes rendezését tartom lehetségesnek. Az ország határain belül élő zsidóság diszpozícióinál és helyzeténél fogva, de részben a magyar fajta közömbössége miatt is aránytalanul nagy szerepet játszik a gazdasági élet bizonyos ágazataiban”. Mindezt már Darányi Kálmán miniszterelnök mondotta másfél hónappal később Győrben, amikor meghirdette ötéves, gazdaságfejlesztési programját – szerinte ezen aránytalanságok miatt a zsidóság befolyását a „nemzeti élet kulturális és más területein illő mértékre kell csökkenteni”.

A Magyar Sajtókamara elnöksége

A Magyar Sajtókamara elnöksége

Fotó: Országos Magyar

A beszéd nyomán született 1938. évi XV. törvénycikket „a társadalmi és a gazdasági élet egyensúlyának hatályosabb biztosításáról” 1938. május 29-én fogadta el az országgyűlés, ekkor már a törvény egyik meaglakotója, Imrédy Béla volt a miniszterelnök. A későbbiekben csak első zsidótörvénynek nevezett rendelkezés kimondta, hogy a három hónapon belül létre kell hozni a sajtókamarát melynek feladata „az újságírás és a lapkiadás (…) körében a nemzeti szellem és keresztény erkölcs követelményeinek érvényre juttatása és biztosítása” és amelynek „tagjaiul zsidók csak olyan arányban vehetők fel, hogy számuk

a kamara összes tagjai számának húsz százalékát ne haladja meg”.

A törvény szerint „akár időszaki, akár nem időszaki lap kiadója, szerkesztője, vagy a lapnak állandó munkaviszonyban álló munkatársa csak az lehet, aki a sajtókamara tagja”.

Két nappal törvény kihirdetése után, 1938. június 1-jén megjelent „az állami rend megóvása végett szükséges sajtórendészeti rendelkezésekről” szóló 1938/XVIII. törvénycikk is, amely az időszaki lapok alapítását, és a már létező újságok megjelentetését miniszterelnöki engedélyhez kötötte immár az első zsidótörvény „szellemében”.

E törvény nyomán összesen 411 sajtóorgánumot szüntettek meg a következő fél évben. Az Országos Magyar Sajtókamara 1939. június 23-án kezdte meg működését, induláskor a kamarai összlétszám 1572 volt, ugyanekkor 1863 felvételi kérelmet utasítottak el.

Az Országos Magyar Sajtókamara dicstelen működéséről e heti nyomtatott lapszámunkba olvashatnak.

Ugyanakkor külön cikkben foglalkozunk a Fidesz holdudvarában ismét előkapott ötlettel, a modern kori sajtókamara tervezett felállításával, amellyel a kormánypárti szereplők ugyan nem a "zsidókérdést" akarják már megoldani, viszont jó eszköznek vélik a szabad sajtó maradékának felszámolásához. Hogy mit tereznek a fideszes szakemberek, milyen kényszerítő eszközökkel terelnék be a nem kormánypárti újságírókat az "etikai normák" alapján működő kamarába, a friss Magyar Narancsban olvashat részletesebben.

(Nyitókép: Újságos stand 1941-ben, illetve Imrédy Béla volt miniszterelnök. Fotó: Fortepan)

A lap már kapható az újságárusoknál vagy előfizethet rá itt.

Magyar Narancs

A digitális Magyar Narancs digitális olvasójának a digitális olvasáshoz szükség lesz a DIMAG Reader letöltésére. A digitális példányok a következõ platformokon érhetõek el online, és offline is: Iphone/Ipad (iOS), Google Android, PC. Fizessen elõ egy évre, fél évre, negyed évre, egy hétre!

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

Presztízskérdés

A magyar kormányzat hosszú ideje azt kommunikálja, hogy csökkent a szegénység Magyarországon, az MCC-s Sebestyén Géza pedig odáig jutott, hogy idén februárban bejelentette a szegénység eltűnését is. A kormány helyzetértékelése eddig is vitatható volt, és a KSH szegénységi adatai körül felfedezett furcsaságok tovább bonyolítják ezt az így is zavaros ügyet.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.