Tévétorrent

American Crime Story: People v. O. J. Simpson

  • Szabó Ádám
  • 2016. április 3.

Tévétorrent

Bűnügyi sorozatokkal Mississippit lehetne rekeszteni. A ma leginkább menő szériák sötét tónust, fémesen hideg vizualitást és legtöbbször átívelő szálat is használnak az érdeklődés fenntartására, az American Crime Story azonban nem ilyen: antológiaformátumot követ, vagyis évadonként cserélődik a szereplőgárda, és változik a történet is. Ennyivel persze nem tudná megváltani a világot, hiszen láttunk már ilyenből jót és rosszat is – előbbire az American Horror Story lehet a példa (mellyel ez a sorozat csak névrokonságban áll).

A széria azzal igyekszik kitűnni a krimitömegből, hogy valós bűnügyeket dramatizál. Első évadjában mindjárt minden idők egyik legbotrányosabb, legnagyobb médiavisszhangot kiváltó bűnesetét választja: O. J. Simpson perét. Az egykori amerikai focista volt feleségének és annak szeretőjének meggyilkolása miatt került a bíróság elé – a Simpsont védő all-star ügyvédcsapat vagy a rímekbe szedett védőbeszéd legalább olyan legendás, mint a végső ítélet. Szinte mindent tudunk az ügyről az indítékoktól a végkifejletig, a People v. O. J. Simpson mégsem unalmas egy percig sem, és nem csak az egytől egyig nagyot alakító színészek miatt. A sorozat legnagyobb húzása, hogy a köztudott tényeket mesterien keveri kevésbé ismert nüanszokkal és minden igényt kielégítő suspense-jelenetekkel. Így aztán mindegy is, hogy mi lesz a sztori vége: a néha hihetetlen részletességbe bonyolódó, máskor őrült iramban száguldó események mindent elfeledtetnek velünk.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.