Tévétorrent

Love, Nina

Tévétorrent

Nina Stibbe, a vidékről Londonba keveredett bébiszitter a sorozat egy váratlan pillanatában egyszer csak megérti Har­dy Hazatérés c. regényét. Ebben nagy segítségére van barátja remek tanácsa, miszerint ha valami nem világos, keressen kapcsolódási pontokat saját életéből. A kapcsolódási pont egy bárdolatlan nagynéni. Mert Hardy úgy szeret a primitívnek tűnő pórnép bonyolult lelkivilágával bíbelődni. Ily keresetlenül szövi az irodalmi klasszikusok témáit az eredeti önéletrajzi levélregénybe is (talán egy újabb irodalmi utalás?) Nina Stibbe, akinek könyvéből e sorozat készült.

A történet egy tipikus élethelyzet körül bonyolódik: a műveletlen proli a sznobok közé keveredik (ám eszének és veleszületett sármjának köszönhetően lassan megtalálja a helyét). Nina a London Review of Books szerkesztőjének, Mary-Kay Wilmersnek a szolgálatába szegődik, akinek házában antropológusként figyeli a 80-as évek Londonjának értelmiségi szöszögését. A sorozat a könyvhöz hasonlóan epizodikus szerkezetű, ahol minden rövid szegmens Nina fokozatos beilleszkedését és eszmélését bontja ki. Az ő története inkább Pygmalion, mint Lidércfény: proletár származása nem tartja vissza attól, hogy végül egyetemre menjen, és kibontakoztassa a benne szunnyadó irodalmi potenciált. Innen tényleg már csak Nick Hornby hiányzik (de jaj, hisz ő a forgatókönyvíró). Sikerült megtalálni a tökéletes Ninát is (a mindig csodás) Faye Marsay személyében. A szereplők sorozata ez: csupa érzékletesen megrajzolt és szerethető figura, akik falrengető drámai fordulatok nélkül is fenntartják a néző figyelmét.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.