Tévétorrent

The Gifted

Tévétorrent

Elhangzott az X-Men második részében egy mondat, mely felvillantja, hogy a mutánsokról szóló Marvel-sorozat milyen sokrétű módon képes a marginalizált csoportokra és a társadalmi kirekesztésre reflektálni. „Próbáltál már nem mutáns lenni?” – kérdezi anyja az ifjú Jégembertől. A The Gifted családja épp ellentétesen reagál iker gyermekeik bimbózó mutációjára. A friss és szenvedélyes X-Men-alsorozat központi motívuma – minden érzelgősség nélkül – a család (a vér szerinti és a választott) lehetne. A család, ami független a bio­lógiától vagy a genetikától, és nagyrészt társadalmi konszenzuson alapul.

Felszínét és formai elemeit tekintve csupán egy tisztességes akció- és fantasztikus/sci-fi sorozatról beszélhetünk – a zsáner megszokott alapfiguráival. Ennél jóval lényegesebb azonban a fokozatosan kibontakozó, pesszimista társadalomkép. A The Gifted céltudatosan halad tovább azon az új szuperhősi úton, amelyet a varázstalanítás, az állammal szembeni bizalmatlanság és az alig leplezett társadalmi párhuzamok jellemeznek. A mutánsok bármely kirekesztett csoport helyére beilleszthetők, miközben a mutáció és a mutánsok gyűlölete is osztályokon, etnikumon átívelő szövetségeket szül. A készítők ráérősen térképezik fel ezeket a kapcsolatokat az egyéntől a kisközösségeken át az államig, valamint az állami és az azon kívüli alakulatokig. A nyomasztóan ismerős és aktuális kép akkor is uralja a sorozatot, amikor az apróbb klisékhez vagy sutább akciójelenetekhez folyamodik.

A The Gifted lassan indul be, de érdemes türelmesnek lenni vele.

Magyar felirat: Szandii

Figyelmébe ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon.