Hollik István és Kocsis Máté együtt ijesztgette a józsefvárosiakat: jönnek a migránsok, jön Soros, és évtizedekre tönkremegy az ország

  • Gera Márton
  • 2018. március 28.

Választás 2018

A kormányoldal két ikonikus alakja igyekezett meggyőzni a fideszeseket, hogy a Fideszre kell szavazni. Egy fórum, ahol nagyon sötét jövőt vázoltak nekünk.

„Akár kétszer is aláírom” – mondta egy férfi, amikor belépett a józsefvárosi Polgárok Házába, ahol a kormánypárt aktivistái rögtön kérték is, hogy írja alá a jelenléti ívet. A lelkes látogató egyike volt annak a nagyjából 150 embernek, aki kedd este eljött, hogy meghallgassa a kerületbe kirendelt fideszeseket, akik arról igyekeztek meggyőzni a vélhetőleg egyébként is a kormánypártra szavazó választókat, hogy a Fidesz jó, rengeteg az eredmény, de mindez veszélyben van, mert a választáson az ellenzék is győzhet.

Az ellenzék csak nehezíti Hollik munkáját

A fideszes lakossági fórumoknak a legtöbb esetben nincs valódi tétje: a politikusok, vagy éppen a kormányhoz nagyon közel álló megmondóemberek felmondják a szokásosat, a közönség pedig meghallgathatja azt, amit amúgy is hallani akar. Egy-egy ilyen szeánsz akkor szórakoztató, ha például az előadók annyira túltolják a rettegést (bécsi saríarendőrök, a Kommunista kiáltvány alapján létrehozott Brüsszel), hogy az már a közönséget is elkezdi zavarni. Kedd este ez csak részben történt meg, mert a két előadó, Hollik István és Kocsis Máté igyekezett hű maradni a központi sorvezetőhöz, ám néhány furcsa kijelentés azért így is végigszáguldott a fideszes rendezvényeknek gyakorta helyt adó előadótermen.

Kocsis Máté egy korábbi rendezvényen

Kocsis Máté egy korábbi rendezvényen

Fotó: MTI/Mónus Márton

Kocsis Máté nem is várt sokáig, már az első mondatában kijelentette, hogy amiről beszélni fog, az persze, hogy a migrációval kapcsolatos, mivel szerinte „ez a kérdés világszerte uralja a közbeszédet”. Így szinte azonnal előkerült, hogy a jövőnkről szól az április 8-i választás, nem pusztán négy évről, és a tét óriási, ezért nem szabad rosszul döntenünk. Ha valakinek nem lett volna világos, mi is a rossz döntés, azt Józsefváros polgármestere felvilágosította: bele sem szabad gondolni, mi lenne, ha megalakulna mondjuk a Szél–Vona-kormány, és Demeter Márta lenne például a belügyminiszter. A mondat hatott, a közönség tagjai majdnem egyszerre szisszentek fel, többen eleresztettek egy-két „jaj”-t meg „Jézust”, és volt, aki még kiegészítette utóbbit egy „hazaáruló ellenzékkel”.

Az ellenzék bírálata természetesen az előadó részéről sem maradhatott el, és Kocsis Máté nem is tagadta meg önmagát. Ő például örült annak, hogy Hollik István (akit többször is Dodinak szólított, mert állítólag mindenki így hívja őt a pártban) választókerületében Juhász Péter visszalépett, mert szerinte így „egy drogossal kevesebb van a kerületben”. Valószínűleg mindenki jobban járt, hogy innentől átvette a stafétát Hollik, akinek Kocsis Máté szerint az ellenzék nehezíti a munkáját.

Aki mindent felmond

A KDNP-s országgyűlési képviselő az elmúlt években a kormánypárt második Németh Szilárdjává vált: bármilyen sajtótájékoztatón képes elmondani bármilyen képtelenséget, és ha gond van, pontosan felmondja a fideszes sillabuszt. Hollik most sem tett másként, így a közönség cirka húsz perc alatt megtudhatta, hogy az ország nagyon jó helyzetben van, ők „egy gyenge országból büszke országot hoztak létre”, de sajnos ez veszélybe került. Némi halk felszisszenés a teremben.

Hollik István felszólal

Hollik István felszólal

Fotó: MTI/Kovács Tamás

Hollik éppen olyan lendületesen mondta fel a kötelezőt, ahogy a sajtótájékoztatóin teszi: Nyugat-Európa városai átalakulnak, 60 millió ember indulhat el Európa felé, és közben az Európai Unió is veszélyt jelent, mert létre akarja hozni az Európai Egyesült Államokat. Némi izgalmat az hozott az estébe, amikor Hollik elmagyarázta, hogy szerinte mi a gond a nyílt társadalommal. Végtelenül egyszerű a válasz a politikus szerint: „Szemben áll a józan ésszel és a természettel.” Hollik még gyorsan megerősítette, hogy 12 nap múlva ezért sem szabad véteni, mert „csak a Fidesz–KDNP képes az ország megvédésére”, és ha nem ők nyernek, jönnek a migránsok, illetve jön Soros.

Amikor a valóság közbeszól

Bár korábban egy-egy fideszes fórum egyike volt azon kevés eseményeknek, ahol a választók face to face kérdezhettek a kormánypárti politikusoktól, úgy tűnik, immár ennek a hagyománynak is vége. A keddi rendezvényen legalábbis papírról olvasta fel a kérdéseket Hollik István, viszont az nem derült ki, hogy ezeket ki írta le, és ki tette fel. Mindenesetre a kérdések véletlenül sem voltak kellemetlenek a Fidesz számára. Valaki például megkérdezte, hogy miért nem hallunk több előadást az „iszlám hódító erejéről”, megint más arra volt kíváncsi, hogy „mióta Soros György az EU első számú vezetője”. Ezekre élvezettel „válaszolt” Hollik, apró homokszem csak egyszer került a gépezetbe, amikor a menekülteknek járó 9 millió forinttal (amivel kapcsolatban a kormány eddig mindig csúsztatott) szeretett volna riogatni a fideszes politikus. Gondoljunk csak bele, ez a 9 millió hány évnyi nyugdíjnak felel meg, kezdte volna Hollik, de ekkor már a fideszes közönség is közbeszólt: „hány tízévnyinek, hány tízévnyinek…”  Ez volt az este talán legfeszültebb pillanata, de nem tartott sokáig, mert a képviselőjelölt rögvest javította magát. Így még Kocsis Máté is visszatérhetett a színpadra egy néhány perces eredményfelsorolásra és ijesztgetésre.

Figyelmébe ajánljuk

Csődközeli helyzetben billeg a BKV

28 milliárd forint hiányzik a BKV idei költségvetéséből a túléléshez. A közlekedési társaság adósságátütemezést kér, a jövő évi működéshez pedig a BKK-val 30 milliárdos hitelkeretre pályázna. Ráadásul mivel az igazgatósági és a felügyelő bizottsági tagok megbízatása lejárt, több hete törvénytelenül működik, ahogy a többi fővárosi cég is.

Fideszes nagymenőknek is feladhatja a leckét a választókerületek átvariálása

Egy miniszter, egy miniszterhelyettes, valamint a kormányszóvivő számára is új feladat lesz megnyernie a körzetét Pest megyében, amennyiben jelöltek lesznek 2026-ban is. Az pedig egyáltalán nem biztos, hogy az ellenzéket akkora csapás érheti, mint elsőre látszik. Megvizsgáltuk a fővárostól északra eső, a Fidesz által átrajzolni tervezett választókerületek helyzetét.