Hollik István és Kocsis Máté együtt ijesztgette a józsefvárosiakat: jönnek a migránsok, jön Soros, és évtizedekre tönkremegy az ország

  • Gera Márton
  • 2018. március 28.

Választás 2018

A kormányoldal két ikonikus alakja igyekezett meggyőzni a fideszeseket, hogy a Fideszre kell szavazni. Egy fórum, ahol nagyon sötét jövőt vázoltak nekünk.

„Akár kétszer is aláírom” – mondta egy férfi, amikor belépett a józsefvárosi Polgárok Házába, ahol a kormánypárt aktivistái rögtön kérték is, hogy írja alá a jelenléti ívet. A lelkes látogató egyike volt annak a nagyjából 150 embernek, aki kedd este eljött, hogy meghallgassa a kerületbe kirendelt fideszeseket, akik arról igyekeztek meggyőzni a vélhetőleg egyébként is a kormánypártra szavazó választókat, hogy a Fidesz jó, rengeteg az eredmény, de mindez veszélyben van, mert a választáson az ellenzék is győzhet.

Az ellenzék csak nehezíti Hollik munkáját

A fideszes lakossági fórumoknak a legtöbb esetben nincs valódi tétje: a politikusok, vagy éppen a kormányhoz nagyon közel álló megmondóemberek felmondják a szokásosat, a közönség pedig meghallgathatja azt, amit amúgy is hallani akar. Egy-egy ilyen szeánsz akkor szórakoztató, ha például az előadók annyira túltolják a rettegést (bécsi saríarendőrök, a Kommunista kiáltvány alapján létrehozott Brüsszel), hogy az már a közönséget is elkezdi zavarni. Kedd este ez csak részben történt meg, mert a két előadó, Hollik István és Kocsis Máté igyekezett hű maradni a központi sorvezetőhöz, ám néhány furcsa kijelentés azért így is végigszáguldott a fideszes rendezvényeknek gyakorta helyt adó előadótermen.

Kocsis Máté egy korábbi rendezvényen

Kocsis Máté egy korábbi rendezvényen

Fotó: MTI/Mónus Márton

Kocsis Máté nem is várt sokáig, már az első mondatában kijelentette, hogy amiről beszélni fog, az persze, hogy a migrációval kapcsolatos, mivel szerinte „ez a kérdés világszerte uralja a közbeszédet”. Így szinte azonnal előkerült, hogy a jövőnkről szól az április 8-i választás, nem pusztán négy évről, és a tét óriási, ezért nem szabad rosszul döntenünk. Ha valakinek nem lett volna világos, mi is a rossz döntés, azt Józsefváros polgármestere felvilágosította: bele sem szabad gondolni, mi lenne, ha megalakulna mondjuk a Szél–Vona-kormány, és Demeter Márta lenne például a belügyminiszter. A mondat hatott, a közönség tagjai majdnem egyszerre szisszentek fel, többen eleresztettek egy-két „jaj”-t meg „Jézust”, és volt, aki még kiegészítette utóbbit egy „hazaáruló ellenzékkel”.

Az ellenzék bírálata természetesen az előadó részéről sem maradhatott el, és Kocsis Máté nem is tagadta meg önmagát. Ő például örült annak, hogy Hollik István (akit többször is Dodinak szólított, mert állítólag mindenki így hívja őt a pártban) választókerületében Juhász Péter visszalépett, mert szerinte így „egy drogossal kevesebb van a kerületben”. Valószínűleg mindenki jobban járt, hogy innentől átvette a stafétát Hollik, akinek Kocsis Máté szerint az ellenzék nehezíti a munkáját.

Aki mindent felmond

A KDNP-s országgyűlési képviselő az elmúlt években a kormánypárt második Németh Szilárdjává vált: bármilyen sajtótájékoztatón képes elmondani bármilyen képtelenséget, és ha gond van, pontosan felmondja a fideszes sillabuszt. Hollik most sem tett másként, így a közönség cirka húsz perc alatt megtudhatta, hogy az ország nagyon jó helyzetben van, ők „egy gyenge országból büszke országot hoztak létre”, de sajnos ez veszélybe került. Némi halk felszisszenés a teremben.

Hollik István felszólal

Hollik István felszólal

Fotó: MTI/Kovács Tamás

Hollik éppen olyan lendületesen mondta fel a kötelezőt, ahogy a sajtótájékoztatóin teszi: Nyugat-Európa városai átalakulnak, 60 millió ember indulhat el Európa felé, és közben az Európai Unió is veszélyt jelent, mert létre akarja hozni az Európai Egyesült Államokat. Némi izgalmat az hozott az estébe, amikor Hollik elmagyarázta, hogy szerinte mi a gond a nyílt társadalommal. Végtelenül egyszerű a válasz a politikus szerint: „Szemben áll a józan ésszel és a természettel.” Hollik még gyorsan megerősítette, hogy 12 nap múlva ezért sem szabad véteni, mert „csak a Fidesz–KDNP képes az ország megvédésére”, és ha nem ők nyernek, jönnek a migránsok, illetve jön Soros.

Amikor a valóság közbeszól

Bár korábban egy-egy fideszes fórum egyike volt azon kevés eseményeknek, ahol a választók face to face kérdezhettek a kormánypárti politikusoktól, úgy tűnik, immár ennek a hagyománynak is vége. A keddi rendezvényen legalábbis papírról olvasta fel a kérdéseket Hollik István, viszont az nem derült ki, hogy ezeket ki írta le, és ki tette fel. Mindenesetre a kérdések véletlenül sem voltak kellemetlenek a Fidesz számára. Valaki például megkérdezte, hogy miért nem hallunk több előadást az „iszlám hódító erejéről”, megint más arra volt kíváncsi, hogy „mióta Soros György az EU első számú vezetője”. Ezekre élvezettel „válaszolt” Hollik, apró homokszem csak egyszer került a gépezetbe, amikor a menekülteknek járó 9 millió forinttal (amivel kapcsolatban a kormány eddig mindig csúsztatott) szeretett volna riogatni a fideszes politikus. Gondoljunk csak bele, ez a 9 millió hány évnyi nyugdíjnak felel meg, kezdte volna Hollik, de ekkor már a fideszes közönség is közbeszólt: „hány tízévnyinek, hány tízévnyinek…”  Ez volt az este talán legfeszültebb pillanata, de nem tartott sokáig, mert a képviselőjelölt rögvest javította magát. Így még Kocsis Máté is visszatérhetett a színpadra egy néhány perces eredményfelsorolásra és ijesztgetésre.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

A puritán

A puritán már kora gyermekkorában nagyon puritán volt. Mondták is a pedagógusok a szülői értekezleten, hogy jó gyerek, csak egy kicsit puritán. Aztán, az értekezlet végén, hogy ne hallja a többi szülő, Aranka néni megsúgta, valójában a puritán a legpuritánabb az osztályban, meglehet, az egész iskolában, jobb lesz, ha odafigyelnek rá.

Költözik a hivatal

Lassan tíz éve jelent meg a Magyar Közlönyben az a kormányhatározat, amely szerint a Nemzetgazdasági Minisztériumnak a Várnegyedbe kell költöznie, a „Budapest I. kerület, Szentháromság tér 6. szám alatti ingatlanba”.

Fájni fog

A tengerentúlon immár hivatalos forrásból is áradnak az oltásszkeptikus sugalmazások, amelyeket egy gyanús vizsgálat hivatott alátámasztani. Az ilyesfajta nemzetközi példák itthon is felerősítik az oltáskerülők hangját.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.