Medián: az orosz–ukrán háború eddig a kormányt erősítette

  • narancs.hu
  • 2022. március 2.

Választás 2022

Február végén a kormánypártok stabil vezetését regisztrálták. Az ellenzéki pártszövetség december óta 2 százalékpontot veszített.

A HVG megbízásából február 22-26 között készített felmérést a Medián Közvélemény- és Piackutató Intézet a magyarországi népességet reprezentáló 1100 fős minta telefonos megkérdezésével. A közvéleménykutatás még az orosz invázió kezdete előtti napokban indult, és bár konkrét kérdést nem tartalmazott a háború hatásáról, a készítők szerint az megfigyelhető, hogy a csütörtöktől szombatig készült interjúkból a Fidesz nagyobb támogatottsága rajzolódott ki, mint a hét első felében, a „fegyveres fellépés” előtt kitöltött kérdőívekből.

A háború kitörése előtt,  a szja-visszatérítés és a 13. havi nyugdíj osztogatása után a kormánypártok előnye 4 százalékpont volt, az inváziót követően 12 pontra nőtt.

Február végén a kormánypártok stabil vezetését regisztrálta a MediánAz ellenzéki pártszövetség december óta 2 százalékpontot veszített, ez némi szavazói elbizonytalanodását jelezhet, hisz' a teljes szavazókorú népességben ugyanez idő alatt a választani nem tudó vagy nem akaró választópolgárok aránya 13-ról 20 százalékra nőtt. Ezzel párhuzamosan a kisebb pártok támogatottsága szintén visszaesett, a Mi Hazánk és a Kétfarkú Kutya Párt is egy kicsit távolabb került a parlamentbe jutáshoz szükséges 5 százalékos küszöbtől. Gattyán György vagy Szanyi Tibor pártja a „futottak még” kategóriába tartozik, listás támogatottságuk alig mutatható ki, egyéni jelöltjeik pedig inkább csak ott zavarhatnak be a jelöltek versenyébe, ahol szoros eredmény várható.

A Márki-Zay Péter kormányfőjelölttel ringbe szálló Egységben Magyarországért ellenzéki pártszövetség helyzete romlott tavaly december óta, ugyanis az akkori 63-mal szemben most már 67 százalék számít a Fidesz győzelmére. Az ellenzék sikerében a saját szavazóinak is csak a 45 százaléka bízik.

Hann Endre a Medián vezetője szerint a kampány hajrájában a pártok általában nagy reményeket fűznek az úgynevezett bizonytalan szavazókhoz. "Ebben a tekintetben egyik oldalnak sem lehet túl nagy a várakozása: azok mintegy ötödrészének, akik azt állítják, hogy „biztosan” vagy „valószínűleg” elmennek szavazni április 3-án, nincs pártpreferenciája. Az utóbbiak viszont erősen megoszlanak aszerint, hogy a kormány maradását vagy leváltását részesítenék előnyben: a számok azt mutatják, hogy ezt beszámítva mindkét oldalon körülbelül 4-5 százaléknyi a tartalék."

Szerinte még sok múlhat a célzott mozgósítás hatékonyságán. Az idősebbek, a falusiak, az alacsonyabb végzettségűek és a kis jövedelműek között biztosan vezet a Fidesz–KDNP, a fiatalok, a nagyvárosokban élők, a diplomások és a tehetősebbek között az ellenzéknek van nagyobb tartaléka.

Hann kiemelte, az előttünk álló hetek azonban nagyon sok bizonytalanságot rejtenek.

(hvg.hu)

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Polt Péter írásbeli válaszából kiderül: azt sem tudja, miben folyik nyomozás

Elég súlyos ellentmondásra derült fény egy, az orosházi férfi kézilabdát érintő 1,3 milliárd forintos szabálytalan tao-felhasználási ügyben. A minden jel szerint költségvetési csalás gyanúja ügyében tett fel írásbeli kérdést Tóth Bertalan (MSZP) országgyűlési képviselő Polt Péter legfőbb ügyésznek, aki azt válaszolta, hogy az ügyben nem indult büntetőeljárás. A Narancs.hu-t korábban és most is az ellenkezőjéről tájékoztatta a NAV Dél-alföldi Bűnügyi Igazgatósága.  A Sportállamtitkárság hallgat az ügyben.

Csődközeli helyzetben billeg a BKV

28 milliárd forint hiányzik a BKV idei költségvetéséből a túléléshez. A közlekedési társaság adósságátütemezést kér, a jövő évi működéshez pedig a BKK-val 30 milliárdos hitelkeretre pályázna. Ráadásul mivel az igazgatósági és a felügyelő bizottsági tagok megbízatása lejárt, több hete törvénytelenül működik, ahogy a többi fővárosi cég is.