Hogy vihetsz fel biciklit a fogaskerekűre? Csak fegyelmezetten

  • L.T.
  • 2015. március 29.

Veló Világ

Tegnap állt forgalomba az első olyan fogaskerekű-szerelvény, amelyen a korábbi nyolc helyett tizenhat bicikli szállítható. Mégsem láttunk örömtüzeket a városmajori végállomás környékén.

„A beruházás fontos feladata volt, hogy egyenként rögzítve, kulturált körülmények között biztosítson lehetőséget a megnövekedett mennyiségű kerékpár szállítására” – írják az egy hónapos tesztüzem megindulása előtti közleményükben, hozzátéve, hogy „amennyiben az új rendszer az elvárásoknak megfelelően teljesít, a többi szerelvényünk átalakítását is elvégezzük”.

false

 

Fotó: A szerző felvételei

Nos, ha már tesztüzem, a tegnapi napot akár ki is hagyhatták volna, ugyanis a rossz időjárás miatt korántsem volt akkora tolongás a fogas városmajori végállomásán, mint egy rendes tavaszi hétvégén. Kora délután, ottjártunkkor mindössze egy biciklista szállt fel a fogasra, bár az egyik járművezető arról számolt be, hogy délelőtt volt olyan menete, aminek során több mint nyolc biciklit próbáltak felpakolni egyszerre a – még hagyományos – vonatára; ez persze jó idő esetén legalább annyira elterjedt gyakorlat, mint a bliccelés.

Úgyhogy – a próbaidőszak eredményétől függetlenül – csak üdvözölni tudjuk a BKV és a BKK eljárását, annál is inkább, mert a jármű átalakítása nem csak azzal járt, hogy kidobtak belőle pár ülést. Mint írják, „a járművön a kampókra akasztva tépőzárral kell rögzíteni a kerékpárt”, de adnak egy sor tanácsot is a biciklis utasoknak, noha ez inkább olyan, mint valami rendőrségi felhívás.

false

 

Nos, kedves kerékpárosok, ha fogasozni támad kedvetek, ne csak magatoknak, de a bicikliteknek is vegyetek teljes árú jegyet! Létezik kerékpárosbérlet is, igaz, csak „egyes bérlettípusok mellé”. Ha ez megvan, kezdetét veheti a kulturált közlekedés a BKK „tanácsai” alapján, mely szerint utazás közben a biciklit rögzíteni kell, hogy az ne veszélyeztesse a többi utas biztonságát vagy a ruhájuk tisztaságát, illetve a jármű épségét. Aztán: a szállítandó kerékpár mérete nem haladhatja meg a 180×130×70 centimétert, speciális kialakítású (cargo, tandem, motoros stb.) kerékpárt nem lehet szállítani. Végezetül, a menetrend betartása érdekében a kerékpárral „minél gyorsabban” kell fel- és leszállni.

Ennek ellenére nem kell megijedni, a közleményből kiderül az is, hogy „a BKK Zrt. és BKV Zrt. fontosnak tartja a kerékpározás integrációját a közösségi közlekedéssel, a kombinált utazási lehetőségek támogatását”.

Ez tényleg klassz, kár, hogy arra nem térnek ki, hogy a jelenlegi és a biciklistákat semmibe vevő közlekedési káoszban, mégis hogy a csudában lehet kerékpárral eljutni a fogaskerekűig?

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.