Dragomán György újból elmagyarázta Orbán Viktornak, mit jelent az etnikai homogenitás

  • narancs.hu
  • 2017. március 9.

Villámnarancs

„A megszólalásommal kontextusba helyeztem ezt a kijelentést, ami nagyon terhelt fogalom.”

Az író a Népszavának adott interjút, amelyben ismét előkerült Orbán Viktornak a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara gazdasági évnyitóján elhangzott beszéde, pontosabban az a része, amikor miniszterelnök „etnikai homogenitásról” beszélt. Dragomán már a beszéd után elmondta véleményét a témában, amit most ismét megerősített.

Az író szerint „mintha Magyarországon elfelejtették volna, hogy az etnikai homogenitás kifejezés hol hangzott el a környéken. Személyes élményem arról van, amikor elkezdték emlegetni a homogén, egységes román szocialista nemzetállamot.

Ebből olyan reformok következtek,

mint hogy magyar nemzetiségű románokként

kezdtek el beszélni a magyarokról. A megszólalásommal kontextusba helyeztem ezt a kijelentést, ami nagyon terhelt fogalom. Ezt nem lehet felelősen használni. Vagy ha valaki mégis használja, akkor tudnia kell azt is, hogy ehhez milyen teher tapad”.

Figyelmébe ajánljuk

Már több mint 240 iskolában van bombariadó országszerte

  • narancs.hu

Budapesten és vidéken is több iskola kapott fenyegető emailt csütörtök reggel. A rendőrség átvizsgálja az érintett iskolákat, az oktatás folytatásáról, illetve a tanulók hazaküldéséről az intézmények saját hatáskörben döntenek.

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Zöld és fekete

A többszörös hozzáférhetetlenség határozza meg Nanna Frank Møller és Zlatko Pranjić frusztráló dokumentumfilmjét. Első ránézésre a téma filmes-antropológiai eszközökkel könnyedén megragadhatónak tetszik. Zenica egy Szarajevótól nem messze lévő kisebbecske város, amelynek határában a világ egyik legnagyobb acélgyárának, az ArcelorMittalnak a kokszolóüzeme terpeszkedik.