Egy ország kíváncsi reggel óta Orbán fontos hibabejelentő telefonszámára

  • narancs.hu
  • 2021. március 5.

Villámnarancs

Elvileg Müller Cecíliának kellett volna közölnie, hol mondható el bármely észrevétel az oltási terv hiányosságairól. De neki se sikerült.

Orbán Viktor a péntek reggeli rádióinterjújában nemcsak azt ismerte be, hogy akadt némi adatkezelési nehézség, ami miatt le kellett állítani az oltási terv egy részét. Mint ismert, így marad el 74 ezer ember hétvégi oltása. De a miniszterelnök egyúttal arra is bíztatta a magyarokat, jelentsék be a problémáikat az erre a célra létre hozott telefonszámon.

Csakhogy erről a telefonszámról eddig nem volt szó egyetlen alkalommal sem, sem az Operatív Törzs napi tájékoztatói alkalmával, sem Orbán korábbi nyilatkozatai során, sem egyéb eseményeken.

"Nagyon fontos, hogy van egy telefonszámunk, ezt kértem Müller Cecília asszonytól, hogy minden nap mondja be, ahol közvetlenül lehet jelezni, ha valaki problémát észlel. Akár a rendszerben, akár saját magára vonatkozóan. És adnak tanácsot ott, hogy mit és hogyan kell tennie, hogy a hibát ki tudjuk javítani" – mondta Orbán szó szerint.

És bár a Kossuth Rádió műsorvezetője minden alkalommal, mikor a miniszterelnökkel készít interjút, igyekszik még csak véletlenül sem valódi, saját kérdéseknek tűnő kérdéseket feltenni. Ez alkalommal mégiscsak sikerült egy evidens, de kínossá váló kérdéssel előállnia. Arra volt kíváncsi, mi is az az említett telefonszám.  Hogy esetleg elárulja-e Orbán a számot, mire a miniszterelnök nemmel felelt, mert "nincs nála". De azt ígérte, hogy azt Müller Cecília közzéteszi az Operatív Törzs sajtótájékoztatóján.

Csakhogy Müller azóta sem tett közzé semmit a már-már titokzatos telefonszámról. 

A kormányzati honlap sem utal annak létezésére semmilyen módon.

Így az a bizonyos hibabejelentésre szolgáló telefonszám vagy nincs is, vagy még nincs, de ezután lesz, vagy van, csak senki sem használja, mert senki sem tud róla.

Ön a Magyar Narancs híroldalát olvassa.

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el minden nap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők. De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

Fájni fog

A tengerentúlon immár hivatalos forrásból is áradnak az oltásszkeptikus sugalmazások, amelyeket egy gyanús vizsgálat hivatott alátámasztani. Az ilyesfajta nemzetközi példák itthon is felerősítik az oltáskerülők hangját.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.