Felcsút, a rock szentélye – Orbán szórakozni akar

  • narancs.hu
  • 2015. április 28.

Villámnarancs

Az Omega lép fel június 13-án a felcsúti arénában. Előtte finn–magyar Eb-selejtező. A tévéből.

A 2010-es választások előtt jó néhány könnyűzenész is Orbán páholyánál csóválta a farkát, a többségnek jutott is jutalomfalat, kinek Kossuth-díj, kinek trafik, hogy csak a két végletet említsük.

2014-re viszont mintha elfogytak volna a potyalesők, és csak találgatni tudunk, mi lehet emögött. Talán a vezért és kedves feleségét már nem szórakoztatják annyira a Pataky Attilához hasonló félnótások? Elképzelhető. Ők csalódtak Orbánban, és inkább kerülik? Kizárt dolog.

A legvalószínűbb magyarázat az lehet, hogy minden hétvégére jut falunap, pálinkafesztivál, zenés Trianon-bál, s a gazda megmondta kerek perec: vége a sündörgésnek, irány a munkahely!

Ám ne higgye senki, hogy a miniszterelnök úr megunta a „jóféle” rockzenét, és már csak a haverokkal nótázik. Jöjjön csak házhoz az Omega, olyan szépen muzsikáltak tavaly is a Hősök terén, ezek azért mégsem annyira kispályások, hogy Melegítő alsón avassanak Wass Albert-szobrot.

Meg aztán, milyen stadion az, ahol nem lép fel egy rocklegenda? Ráadásul a sorsdöntő futballmeccs után. Igaz, azt most még csak kivetítőről nézhetik, mint valami koszos sörkertben, de ki tudja, mit tartogat a jövő? El tudják képzelni a miniszterelnök urat egyedül az ő stadionjában, kezében a szotyis zacskóval, miközben a kezdőkörben a Rolling Stones tolja a rockot? Utána Messi és Ronaldo lábtengózik. Mert mi el tudjuk képzelni.

Valószínűleg ő is.

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.

Egyszerű világpolgár, hídépítő

  • Mártonffy Marcell

Észak-amerikai pápára senki sem számított. Íratlan szabály volt – állítják bennfentesek –, hogy jezsuita és amerikai szóba sem jöhet. A szilárd alapelv egyik fele 2013-ban, másik fele 2025. május 8-án dőlt meg. A Chicago környékéről származó Robert Francis Prevost bíboros a megbízható szakértők listáján sem szerepelt a legesélyesebbek között. A fehér füst azonban meglepően hamar előgomolygott a Sixtus-kápolna ideiglenes kéményéből.