Gyurcsány Ferenc: "fehér, keresztény, heteroszexuális férfi vagyok"

  • narancs.hu
  • 2020. január 30.

Villámnarancs

Niedermüller Pétert védte meg coming outjával a DK elnöke.

Mint arról beszámoltunk, Niedermüller Péter DK-s politikus, erzsébetvárosi polgármester az ATV-ben a következőképpen kritizálta a többségi társadalom intoleranciáját: „Hogyha megnézzük azt, hogy mi marad, ha lehántod ezeket a gyűlöletvalamiket, ugye fölsoroltuk: a nem magyarok, a mások, a migránsok, a romák, a nem tudom én, mik, akkor ott marad egy rémisztő képződmény középen: ezek a fehér, keresztény, heteroszexuális férfiak – meg azért nők is vannak közöttük. Ez a családelképzelés. Ez azért borzalmas, mert ha megnézzük, hogy a világon mindenütt az úgynevezett fehér nacionalisták miből állnak össze: ebből – mondom csöndesen nektek.”

A kijelentés miatt, mellyel a DK-s polgármester, mint azt utólag magyarázta, nem kirekeszteni akart, hanem pont a kirekesztés ellen szólalt fel, Bayer Zsolt tüntetést szervezett mára az erzsébetvárosi polgármesteri hivatal elé, ahol ő maga lesz az egyik vezérszónok.

A kialakult helyzetre reagált friss Facebook posztjában Gyurcsány Ferenc, méghozzá ily módon:

false

 

Fotó: Németh Dániel

"Nem lesz újdonság és a lényeg szempontjából nem fontos, csak egyszerűen tény: fehér, keresztény, heteroszexuális férfi vagyok.

Egyik jelző mögötti tartalom sem tesz különlegessé. Ilyen vagyok. Nem akartam ilyen lenni, egyszerűen lettem, ilyenné tettek. Hogy a Teremtő, az Isten, a genetikai véletlen, a családi örökség okán? Nem foglalkoztat. Vagyok.
Vannak más emberek. Nem fehérek. Nem keresztények. Nem heteroszexuálisok. Emberek. Embertársaim.
Vannak, akik rossz szemmel nézik, undorító szavakkal illetik azokat, akik nem nem fehérek, nem keresztények, nem heteroszexuálisok. És ekként is cselekednek. Bántják, ütik, üldözik, ölik őket.

Ezt én rettenetesnek tartom. Ez szerintem az emberiség, a humanizmus, a kereszténység elleni bűn.
Körülöttem sokan így gondolják. Egyik polgármesterünk is.
Értettem szavait. Megértettem. Mások nem értik. Vagy nem akarják érteni.

Ki akarnak teríteni bennünket. Ha tisztességes vagy, akkor is. Soha nem fogom engedni. Nem fogjuk engedni.
Mert olyan világot szeretnénk, ahol akkor is vigyázunk rád, ha nem vagy fehér, keresztény és heteroszexuális. Mert ember vagy. És ez a legfontosabb.

A többi nem érdekel. Sem a pártok, sem a szolgálatukra szegődők.
Az Ember érdekel. Ahogy van. A többi mehet a pokolra."

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.