Mégsem lesz olyan jó dolguk a kamupártoknak a 2018-as választásokon?

  • Narancs.hu/MTI
  • 2017. október 24.

Villámnarancs

Jöhet a törvénymódosítás, nehezebb lesz a biznisz.

„A Fidesz azt javasolja, hogy ha egy állami kampánytámogatásban részesülő párt az országgyűlési választáson félszázalékos eredményt sem ér el, köteles legyen visszafizetni az államtól kapott összeget” – mondta Gulyás Gergely, a Fidesz frakcióvezetője keddi sajtótájékoztatóján. Hozzátette: „Ha pedig fennáll a visszafizetési kötelezettség, akkor az érintett párt legfőbb vezető testületének tagjai egyetemlegesen, teljes vagyonukkal tartoznának visszafizetni a támogatás összegét.” Az indítvány alapján még az állami támogatás folyósítása előtt nyilatkozni kellene arról, hogy kik a párt legfőbb vezető testületének tagjai.

Gulyás Gergely azt is kifejtette: a 2014-es választás előtt elfogadott kampányfinanszírozási törvény az induló pártok és jelöltek között minden korábbinál lényegesen nagyobb esélyegyenlőséget teremtett. Láthattuk is, mekkorát: a Transparency International számításai szerint a kamupártok úgy 3,8 milliárd forintot zsebelhettek be, nagyjából minden következmény nélkül. Az egyéni jelölteknek járó egymilliót ugyanis vissza kellett fizetni, ha nem érték el a 2 százalékos eredményességi küszöböt, ám a pártoknál semmi ilyen megkötés nem volt, az eredményesség és társadalmi támogatottság nem számított. Így tűntek el százmilliók olyan pártoknál, mint az Új Magyarország Párt, vagy a Jólét és Szabadság Demokrata Közösség nevű formáció.

Barna Bácsi megoldja az uborkaproblémát

Barna bácsi megoldja az uborkaproblémát

Fotó: MTI/Vajda János

„Ha az ellenzék ezt a javaslatot nem támogatja, akkor kizárólagos politikai felelősség terheli őket mindazon visszaélések miatt, amelyek az előttünk álló országgyűlési választáson ebben a tekintetben előfordulhatnak” – mondta Gulyás Gergely, ami már csak azért is roppant cinikus állítás tőle, mert korábban többször is belengette már, hogy módosítani kellene a törvényt, mégsem történt semmi. Mi több, egy ötpárti vitán megállapították, hogy fontos a pártoknál is a küszöb (a mértékéről eltértek a vélemények, de a létjogosultságát senki nem vitatta), mégsem történt semmi, Gulyás pedig már 2015 októberében azt mondta egy konferencián: „A visszaélési lehetőségeket ki kell küszöbölni.” Aztán nem történt semmi.

Tárt marokkal

A legutóbbi választáson 14 olyan párt indult, amely azután nem szerzett parlamenti mandátumot, viszont több százmilliót rakott zsebre ellenőrizetlenül. Nyomozás ugyan több is indult, de egy eljárást az ügyészség csendben lezárt, és a többi ügyben sem várható más. Mi több, 2018-ban is kamupártok tömegére számíthatunk.

 

 

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.