Mit gondol a világ intelligenciája Orbán Viktor és sameszai barátságáról és pénzéről?

  • narancs.hu
  • 2014. október 9.

Villámnarancs

Újabb irodalmi nagyság fejezte ki undorát.
false

 

Fotó: Németh Dániel

A Janus Pannonius-díj Szőcs Géza személyes projektje: „nekem ez a becsvágyam, ezt tartom (egyik) feladatomnak megvalósítani: ezt a díjat létrehozni”. A magyar állam nem habozott mélyen a zsebébe nyúlni (a díjjal jelenleg 50 ezer euró, nagyjából 14 millió forint is jár, „részben kormányzati forrásból”), hogy ezt a becsvágyat kielégítse. De ugyan ki gondolta, hogy Szőcs Géza és az általa reprezentált Orbán-kormány megfelelő tekintély egy nemzetközi jelentőségű díjhoz?

Lawrence Ferlinghetti, az aggastyán amerikai költő nem kért a megtiszteltetésből, „mivel a díjat jelenleg részben a magyar kormány finanszírozza, és mivel a jobboldali rezsim politikája a tekintélyelvű irányítás felé, következésképpen a szabad véleménynyilvánítás és a polgári szabadságjogok korlátozása felé tolódik” – írtuk szinte napra pontosan két esztendeje.

Most leírhatnánk szó szerint ugyanezt, csak Ferlinghetti nevét kellene kicserélnünk a jelentős finn alkotó, Hannu Launonen nevével, hisz most ő mondja, hogy kenjétek a hajatokra az ebül szerzett pénzeteket.

Ne legyen illúziója senkinek, 50 ezer euró, 15 millió HUF meg az apró egy világszerte magasan jegyzett finn írónak is nagy pénz – jó ok kell hozzá, hogy visszautasítsa.

Az undor elég jó oknak látszik.

(Azóta némileg pontosítottuk magunkat itt.)

Figyelmébe ajánljuk

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.