Nagyon fáj – Orbán Viktor gyászol

  • narancs.hu
  • 2013. augusztus 5.

Villámnarancs

Találják ki, mi okozta a miniszterelnöknek a legnagyobb fájdalmat közéleti pályafutása során!

„Csak egy SMS-ből értesültem a Waterlooról. Egy tüdőlövéssel ért fel. Én még egy hét után is vért köhögök föl ilyenkor.”

Ezt mondta a hétvégén Magyarország miniszterelnöke, aki a trauma intenzitását költői erejű képekkel tette átélhetővé. Akárhogy is kutatunk emlékeink között, nem emlékszünk rá, hogy Orbán Viktor valaha nyilvánosan tanújelét adta volna ilyen mélységű fájdalomnak, vagyis hogy a köz előtt bármikor ilyen nyíltsággal és ilyen erőteljesen fejezte volna ki megrendültségét.

És mivel egy miniszterelnök minden gesztusa jelentéses, tehát igenis számít, mi mellett áll ki és miről emlékezik meg kiemelten, ezért korántsem érdektelen kérdés: mi volt az a tragédia, amely kiváltotta a fenti vallomást?

Lehet találgatni!:

  1. a romák elleni sorozatgyilkosság,
  2. magyarok százezreinek mindennapos éhezése,
  3. a spanyolországi vonatszerencsétlenség,
  4. a szíriai polgárháború,
  5. a vörösiszap-katasztrófa.

Folytathatnánk reggelig, de minek, hiszen valójában mindenki tudja, hogy Magyarország első emberének ennél sokkal nagyobb a bánata. Kiesett a kedvenc focicsapata az Európa Ligából.

Figyelmébe ajánljuk

„Rá­adásul gonosz hőseinek drukkol”

A több mint kétezer strófás Nibelung-ének a középkori német irodalom talán legjelentősebb műve. Hogyan lehet ma aktuális egy 800 éves irodalmi mű? Miért volt szükség egy új magyar változatra? Erről beszélgettünk Márton László író-műfordítóval öt évvel ezelőtt. Idézzük fel a cikket!

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”