Szabotázs, elvtársak, szabotázs! – A kormány és a kommunista retorika

  • narancs.hu
  • 2013. augusztus 28.

Villámnarancs

A kormány szerint fennáll a veszélye, hogy egyes tanárok aknamunkát végeznek, céljuk a munkafolyamat tervszerű bénítása, akadályozása. A tankönyvek átadása a szülőknek: államellenes szervezkedés. Vagy hogyan máshogy értsük a közoktatási államtitkárság szavait?

A Rákosi-rendszer számos nagyszerű vívmánya közül szívünknek különösen kedves a szabotázs elleni ádáz küzdelem. A szabotázs ugyanis több egyszerű retorikai fordulatnál: politikai gondolkodásmód volt, súlyos gyakorlati következményekkel. Hogy mást ne mondjunk, működött külön Ipari, Közlekedési és Mezőgazdasági Szabotázselhárító Osztály.

Na szabotálj, kispajtás!

Na, szabotálj, kispajtás!

 

 

Az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának internetes folyóirata, a Betekintő vonatkozó cikkében találjuk ezt a pontos leírást: „ellenséges, politikai célzatú kártevés, amelynek célja: a munkafolyamat tervszerű bénítása, akadályozása; teljes munkamegtagadás vagy látszatra végzett munka; a rendelkezések végrehajtásának megtagadása vagy szándékos elodázása; rejtett, álcázott romboló tevékenység; a munkaeszközök, objektumok, berendezések, a népi vagyon rongálása, pusztítása. Rendkívüli viszonyok esetén különösen veszélyes az aknamunkának ez a formája.” A cikk ugyanakkor megjegyzi, hogy az Állambiztonsági értelmező kéziszótár definíciója megjelenésekor, 1980-ban már anakronisztikusnak számított, hiszen például 1961-ben a szabotázs már kikerült a jogi fogalmak közül. Aki a hatvanas években vagy később szabotázst emlegetett, az még a párton belül is túlbuzgóságnak hatott.

Eltelik néhány évtized, 2013-at írunk, Magyarországot Orbán Viktor kormánya vezeti, és egy szép napon Sipos Imre közoktatásért felelős helyettes államtitkár levelet ír az iskolaigazgatóknak. Arra kéri őket (bár a fenyegetés talán pontosabban kifejezné mondandója lényegét), hogy ne osszák ki a szülőknek a tankönyveket évkezdés előtt. Jó, eddig kiosztották, a szülők is ezt szeretnék, a tanároknak is könnyebb lenne, de most mégse osszák. Hogy miért ne? Mert „a régi rend szerinti logika mentén történő könyvkiadás az új ellátási rend tudatos vagy nem tudatos akadályozásához, szabotáláshoz vezet”.

Hát üdvözlégy újra köztünk, kommunizmus kísértete!

Figyelmébe ajánljuk

Móricka evangéliuma

Semmi nem áll távolabb a keresztény szellemiségtől, mint a magas áhítatossági kvóciensű elmélkedések magáról a Történetről, de talán egyetlen kifejezésforma sem produkált annyi fércművet, mint a film.

Rap-szódia

Misztikus hangulat, a forgószínpadon egy kettéhasított vár, eleve ferde elemekkel, amelyek épp eldőlni készülnek. A látvány (díszlet: Horesnyi Balázs) rögtön megteremti az alapérzetet: minden szétesni látszik Veronában a két család viszálya miatt. Egy cseppnyi költőiség még így is kerül mindennek a tetejébe: égi jelenségként érkezik Júlia ágya, ahol újdonsült férjével, Rómeóval elhálhatják a nászéjszakát.

Szegvár, retúr

Még előző kötetében, a Lányos apában írta Grecsó Krisztián, hogy két évtizede az édes­apjáról szeretne írni. „Gyakoroltam, készültem, megbocsátottam, fejlődtem, aztán felejtettem, kidobtam mindent, gyűlöltem, visszaestem.”

Vissza a kenguruhoz

„Mi az a gondolati, szemléleti újdonság, amely a csalogató, modern kísérőzenén, a színes képeken, a megvalósult filmben átsugárzik? Sajnos nem több, mint hogy a Levi’s vagy a Lee Cooper márkájú farmerdzseki alatt is doboghat becsületes munkásszív” – írták találóan A kenguru című filmről 1976-os bemutatója után a Filmvilágban.

Tájékozódunk

Egy héttel azután, hogy az Egyesült Államok pénzügyminisztériumának illetékes szerve szankciós listára tette Rogán Antalt a magyarországi rendszerszintű korrupcióban betöltött szerepe miatt, összeült az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága.

A harmadik köztársaság kapujában

Száz napot kellett várnia a kormányalakítási felkérésre a pártvezető Herbert Kicklnek, noha az Osztrák Szabadságpárt az élen végzett a tavaly szeptemberi választáson. Az államelnök Alexander Van der Bellen mindent megtett, mégsem tudta elkerülni a szélsőjobboldal kormányba hívását.

Elveszett eszmények

  • Bretter Zoltán

Tudtuk, nem tudtuk, az elmúlt több mint kétszáz évben a következő gondolat szabta meg életünket: „A felvilágosodás az ember kilábalása maga okozta kiskorúságából. Kiskorúság az arra való képtelenség, hogy valaki mások vezetése nélkül gondolkodjék. Magunk okozta ez a kiskorúság, ha oka nem értelmünk fogyatékosságában, hanem az abbeli elhatározás és bátorság hiányában van, hogy mások vezetése nélkül éljünk vele. Sapere aude! Merj a magad értelmére támaszkodni! – ez tehát a felvilágosodás jelmondata.” (Immanuel Kant: Válasz a kérdésre: mi a felvilá­gosodás?)

Nem lehetetlen lekerülni az amerikai szankciós listáról, de bajos lesz a Rogán elleni szankció visszavonatása

Egy nappal azután, hogy az Egyesült Államok szank­ciós listára helyezte Rogán Antalt, a Miniszterelnöki Kabinetiroda miniszterét, a magyar kormány sajtója „David Pressman kicsinyes bosszújaként” igyekezett beállítani a történteket. Lázár János miniszter egye­nesen megfenyegette a nagykövetet: a későbbiekben „kerülje el ezt az országot”.

Hatvan, hetven, nyolcvan, száz puszta

Az autoriter rendszerek kiépülésének egyik legbiztosabb jele, hogy a vezető mellől lassan eltűnnek az egykori harcostársak. Ez általában az autoriter vezető hatalmának megszilárdulásával és korlátlanságának növekedésével egy időben történik. Helyüket a klán tagjai veszik át.