Visszhang: könyv

Alács Anna: Képeslap El Idilióból

Visszhang

Gallo kakas hétköznapjai szürke egyhangúsággal peregtek a tojásgyárban, ahol dolgozott.

Egyetlen vigasza énekesmadár barátja volt, aki minden ebédszünetben felvidította az egyhangú búza- vagy kukoricaétel és a szőlőszemdesszert között, távoli országokról csiripelve neki. Ám egy késő őszi napon a madárka nem jelent meg a gyár ablakában. Hiánya töprengésre késztette a kakast: mikor szürkült el, mikor vált szép lila tollazata szürkéskékké?

Később, a szalag mellett állva egy megsárgult borítékra lett figyelmes, benne egy képeslappal és egy érdekes üzenettel El Idilióból, a napsütötte, színes tengerparti városkából. Több se kellett Gallónak, hajójegyet váltott, és meg sem állt El Idilióig. A napsütésben tollai ismét lila színben pompáznak. S végül örökre El Idilióban maradt, megtalálta a helyét, és a barátjára is rálelt.

Szép példázat ez az élet értelméről, a boldogság kereséséről, a kockázatvállalásról, bátorságról, barátságról és a szeretetről. Maga a történet egyszerű és rövid, de mégis szíven talál. A képeskönyv formátum és a szerző saját illusztrációi gyönyörűek: a kakas jópofa alak, az ábrázolt kétféle élet kontrasztja pedig remekül érvényesül. Van pár kitűnő rajzoló a hazai gyerekkönyves piacon, Alács Anna már az első könyvével sem marad el mögöttük.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)