Visszhang: lemez

Slowdive: Everything Is Alive

  • - minek -
  • 2023. szeptember 6.

Visszhang

A klasszikus angol shoegaze formáció majd’ két évtizednyi szünet után 2014-ben alakult újjá egy Primavera Sound fesztiválos fellépésre.

2017-ben a gyönyörű és bódító Slowdive-val jelezték, hogy a kreatív energiáik visszatértek, és most az új időszámítás szerinti második nagylemezük is kijött. Ahogy ők csupa kisbetűvel írják, az everything is alive évekig készült, de megérte várni rá. Az új album ismét bizonyságot ad arról, hogy mesterei a csak látszólag földöntúli, valójában nagyon is e világi szép melódiáknak, s hogy mindezt emlékezetes, néha lüktető, máskor ellenállhatatlanul hömpölygő dalokká tudják szerkeszteni. A hangszeres és vokális produkciók – az utóbbiakon hagyományosan osztozik Rachel Goswell és Neil Halstead – továbbra sem hagynak kívánnivalót maguk után. A hol csilingelő, hol széteffektezett gitárok mellett ezúttal az elektronika, a szintetizátorok által generált audio­kulissza is döntő mértékben uralja a lemez hangképét, és például a prayer remembered vagy az andalucia plays című dalok hallatán nem csodálkozunk, hogy oly sokaknak ugrik be a The Cure 1981-es Faith-korszaka, vagy a New Order ugyanekkor készült korai szerzeményeinek sora. Ezzel kontrasztban az alife vagy a kisses szinte táncolható indie álompop slágerjelöltek, amelyekben a ritmus magával ragadja a hangok örvényébe révedő befogadót, a chained to a cloud pedig a maga szépséges minimalizmusával már-már a velőnkig hatol. Készülhetnek még az idén remek lemezek, de az egyik legszerethetőbb albumot már megcsinálta nekünk az öt veterán cipőbámuló.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

Presztízskérdés

A magyar kormányzat hosszú ideje azt kommunikálja, hogy csökkent a szegénység Magyarországon, az MCC-s Sebestyén Géza pedig odáig jutott, hogy idén februárban bejelentette a szegénység eltűnését is. A kormány helyzetértékelése eddig is vitatható volt, és a KSH szegénységi adatai körül felfedezett furcsaságok tovább bonyolítják ezt az így is zavaros ügyet.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.