Visszhang: film

Ólomkatona

  • - ts -
  • 2025. május 14.

Visszhang

A jó színészek, a sokaknak méltán kedves sztárok valamennyire el szoktak vinni egy filmet, még akkor is, ha sántikál a forgatókönyv, s annyi csak a rendezői instrukció, hogy csináld, amit szoktál. Jelen esetben tiszta sor, különleges műalkotással van dolgunk.

A szereposztás kis jóindulattal parádésnak nevezhető. A PTSD-ben szenvedő katonák erősen szekta jellegű maszek rehabilitációs telephelyének karizmatikus vezére például a szinte mindig kiváló Jamie Foxx, aki most is bőszen forgatja a szemét (hisz’ így szokták a karizmatikus vezetők). Robert De Niro remekül játssza el, hogy ez is egy olyan film, amelyben játszik Robert De Niro. S még John Leguizamo is emlékeztet nyomokban valamikori önmagára, bár a rettenthetetlen harcos szerepét reá osztani, nos, nyilván igényelt némi gondolkodást. A renegát veterán szerepében Scott Eastwood éppen fénykorát éli. Rita Ora neve is ismerős lehet, bár leghosszabban a vége főcímen látjuk.

Arról van szó, hogy a rehabilitációs szekta túlságosan kinőtte magát, s veszélyt jelent immár a társadalomra, de jó lenne megúszni egy újabb Wacót. A megoldáshoz a renegát veteránon keresztül vezet az út, akinek szerelme, gyermekének édesanyja még mindig a rehabszekta foglya, bár ő (a veterán) egy ideig halottnak is hiszi.

Akciófilmet sötétben csinálni a legkönnyebb, s valszeg a legolcsóbb is. Izzadt arcok osonnak fegyverrel a kézben az alagútban, s ha szerencsénk van, azt is láthatjuk, hogy mutogatnak; ketten előre, hárman jobbra, a többiek utánam, s akkor úgyis felrobban valami. Az Ólomkatona egy kínos fércmű.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.