Visszhang: tévésorozat

Sweetpea

Visszhang

A #metoo mozgalom és az elkerülhetetlenül érkező reakció után Rhiannon (Ella Purnell) fekete humorral átitatott, főként alávaló férfiak ellen irányuló bosszúálló ámokfutása csiklandósan kielégítő fantázia lehetne.

A lány szürke kisegérként, állandó bocsánatkérések és meghunyászkodás közepette lebeg át az életen. Álmos szülővárosa napilapjánál dolgozik asszisztensként, ahol a főnöke állandóan megalázza (miközben ő maga szentül hiszi, hogy többre hivatott), és mindenki átnéz rajta. Egyedüli vigaszai gyengélkedő apja és szeretett csivavája. Amikor ugyanazon a napon mindkettőjüket elveszíti, ráadásul középiskolai kínzója, Julia (Nicôle Lecky) is visszatér a városba, az évtizedekig dédelgetett harag végre kitör Rhiannonból. Egy végzetes éjszakán önvédelemből leszúr egy férfit, s meglepetésére kivirágzik az élmény hatására. Az élet egyéb területein is magára talál, vérszomja pedig csak fokozódik…

Ha a sorozatért felelős Kirstie Swain igazán bátor lett volna, a Sweetpea vonzón gonosz (és titkon kicsit mámorító) élmény lehetne. Ahogy Joaquin Phoenix Jokere felébresztett valami nyugtalanító, félig megfogalmazott indulatot, úgy Rhiannon is lehetne titkos, tiltott vágyak beteljesítésének médiuma. Ám Swain túlságosan is szerethetővé akarja tenni főhősét, amiben az egyébként derekasan helytálló Purnell is cinkos. Ezzel ki is húzzák a Sweetpea méregfogát és elveszik a konfliktusok élét, így a sorozat inkább egy szemtelenebb szappanoperára hajaz. Csak megvillantja oroszlánkörmeit, de visszariad attól, hogy azokat használja is.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Móricka evangéliuma

Semmi nem áll távolabb a keresztény szellemiségtől, mint a magas áhítatossági kvóciensű elmélkedések magáról a Történetről, de talán egyetlen kifejezésforma sem produkált annyi fércművet, mint a film.

Rap-szódia

Misztikus hangulat, a forgószínpadon egy kettéhasított vár, eleve ferde elemekkel, amelyek épp eldőlni készülnek. A látvány (díszlet: Horesnyi Balázs) rögtön megteremti az alapérzetet: minden szétesni látszik Veronában a két család viszálya miatt. Egy cseppnyi költőiség még így is kerül mindennek a tetejébe: égi jelenségként érkezik Júlia ágya, ahol újdonsült férjével, Rómeóval elhálhatják a nászéjszakát.

Szegvár, retúr

Még előző kötetében, a Lányos apában írta Grecsó Krisztián, hogy két évtizede az édes­apjáról szeretne írni. „Gyakoroltam, készültem, megbocsátottam, fejlődtem, aztán felejtettem, kidobtam mindent, gyűlöltem, visszaestem.”

Vissza a kenguruhoz

„Mi az a gondolati, szemléleti újdonság, amely a csalogató, modern kísérőzenén, a színes képeken, a megvalósult filmben átsugárzik? Sajnos nem több, mint hogy a Levi’s vagy a Lee Cooper márkájú farmerdzseki alatt is doboghat becsületes munkásszív” – írták találóan A kenguru című filmről 1976-os bemutatója után a Filmvilágban.

Tájékozódunk

Egy héttel azután, hogy az Egyesült Államok pénzügyminisztériumának illetékes szerve szankciós listára tette Rogán Antalt a magyarországi rendszerszintű korrupcióban betöltött szerepe miatt, összeült az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága.

A harmadik köztársaság kapujában

Száz napot kellett várnia a kormányalakítási felkérésre a pártvezető Herbert Kicklnek, noha az Osztrák Szabadságpárt az élen végzett a tavaly szeptemberi választáson. Az államelnök Alexander Van der Bellen mindent megtett, mégsem tudta elkerülni a szélsőjobboldal kormányba hívását.

Elveszett eszmények

  • Bretter Zoltán

Tudtuk, nem tudtuk, az elmúlt több mint kétszáz évben a következő gondolat szabta meg életünket: „A felvilágosodás az ember kilábalása maga okozta kiskorúságából. Kiskorúság az arra való képtelenség, hogy valaki mások vezetése nélkül gondolkodjék. Magunk okozta ez a kiskorúság, ha oka nem értelmünk fogyatékosságában, hanem az abbeli elhatározás és bátorság hiányában van, hogy mások vezetése nélkül éljünk vele. Sapere aude! Merj a magad értelmére támaszkodni! – ez tehát a felvilágosodás jelmondata.” (Immanuel Kant: Válasz a kérdésre: mi a felvilá­gosodás?)

Nem lehetetlen lekerülni az amerikai szankciós listáról, de bajos lesz a Rogán elleni szankció visszavonatása

Egy nappal azután, hogy az Egyesült Államok szank­ciós listára helyezte Rogán Antalt, a Miniszterelnöki Kabinetiroda miniszterét, a magyar kormány sajtója „David Pressman kicsinyes bosszújaként” igyekezett beállítani a történteket. Lázár János miniszter egye­nesen megfenyegette a nagykövetet: a későbbiekben „kerülje el ezt az országot”.

Hatvan, hetven, nyolcvan, száz puszta

Az autoriter rendszerek kiépülésének egyik legbiztosabb jele, hogy a vezető mellől lassan eltűnnek az egykori harcostársak. Ez általában az autoriter vezető hatalmának megszilárdulásával és korlátlanságának növekedésével egy időben történik. Helyüket a klán tagjai veszik át.