Visszhang: film

Egy csiga emlékiratai

  • SzSz
  • 2025. január 15.

Visszhang

Egy kislány, aki folyamatos zaklatások közepette kénytelen felnőni, egy bűvész apa, aki kerekesszékes alkoholistává válik, valamint az egykori bíró, aki hajléktalanként tengeti életét-

Az Egy csiga emlékiratainak első negyedórájában annyi sorstragédia rejlik, mint egy teljes Zola-regényben. A folytatás sem sokkal szívderítőbb, ám a drámákba egyre több groteszk és fekete humor vegyül.

Főhősünk, Pudel – az a bizonyos lány – egyedül ikertestvérére, Gilbertre számíthat. S az őt folyamatosan bántó világ elől a csigákhoz, a hozzá hasonlóan fura és meg nem értett lényekhez menekül. Amikor a sors Ausztrália két végébe veti őt és testvérét, egyre több nem mindennapi szokása és berögződése alakul ki. Barátságot köt a legalább húszéletnyi kalandot megélt nénivel, Pinkyvel. És csalódásainak és csigáinak száma egyre csak növekszik.

Adam Elliot önéletrajzi elemeket sem nélkülöző felnőttanimációja legutóbbi filmjéhez, a Mary és Maxhez hasonlóan szabálytalan gyurmafiguráival állít emléket ronda világunknak és benne nekünk, kapcsolatra és gyengédségre vágyó embereknek. Pudel egész éle­tén át a hátán cipeli terheit, s egyedüli megküzdési módja, hogy magába fordul – története jelenetről jelenetre csavarja ki a szívünket. A film a fojtófogáson épp csak annyit enged, hogy néha kínunkban felnevessünk vagy épp elszörnyülködjünk. De a végén a mesékhez illő módon azért egy leheletnyi reményt is felvillant.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”