A kékvércse védelme - Műfészek és céllövölde

  • Kollmann András
  • 2007. november 1.

Zene

"Stop killing wild birds" - ez a felirat díszelgett a Magyarország-Málta futballmeccsen az ellenfél kapuja mögött. Hiába költ az EU milliókat bizonyos madárfajok megmentésére, a déli tagországok - mint Málta - nem képesek féken tartani polgáraik gasztronómiai indíttatású vadászszenvedélyét.

Végy 18 kerti sármányt - így kezdődik egy jobb recept az olasz szakácskönyvekben. S mivel a vándormadarak vonulási útja épp a mediterrán országok felett vezet, népszokás ezen a vidéken, hogy ilyenkor mindenki fegyvert ragad, és válogatás nélkül tüzel a madarakra. A legnagyobb mészárlást a Földközi-tenger szigetein végzik, hiszen a nyílt víz feletti repüléstől kifáradt madarak csak itt tudnak megpihenni. A zsákmány egy része a fazékba kerül, az ehetetlen sasok és más ragadozók viszont egyszerűen a földön maradnak. Nemrégiben német madarászoknak üzent Máltáról egy GPS-jeladó. A műszert egy békászósas hordozta, míg le nem puffantották. Az eset felborzolta a természetvédők kedélyét, hiszen a faj megmentésére Németország és az EU közel egymillió eurót költött.

A ragadozó madarak védelme meglehetősen bonyolult, hiszen számos tényező játszik szerepet egy populáció fennmaradásában. A költőterületen még csak-csak ki lehet sakkozni, hogy mi jó a madárnak, a vándorlás viszont ma is talány. "Nincs rálátásunk, hogy a vándorlás során és a telelőterületeken mi történik azzal a fajjal, amelynek megóvásán itthon dolgozunk" - mondja Palatitz Péter, a kékvércsevédelmi Life program koordinátora. Október elején ötvenkét kékvércsét szedett össze birtokán egy gazdálkodó, s ezzel újabb nemzetközi botrány kerekedett, ezúttal a ciprusiak miatt.

Az unió természetvédelmi alapja, a Life Nature, valamint Magyarország és Románia együttesen ugyanis

350 millió forintot

költ a Kárpát-medence kékvércse- (vespertinus-) állományának védelmére. A természetvédelmi és tudományos projekt során helyenként extrém sportnak is beillő erőfeszítéssel próbálják a faj életmódjának minden részletét megismerni, a kékvércse ugyanis ornitológiai szempontból különlegességnek számít: a ragadozók közül az egyetlen telepesen költő faj.

Ahogy a többi sólyomféle, a kékvércse sem rak fészket, hanem miután a vetési és dolmányos varjak fiókái kirepülnek, tojásaikat a hátrahagyott varjúfészkekbe rakják. Amíg a nyolcvanas években nem kezdték el módszeresen irtani a varjakat, nem is volt baj, a két faj vidáman éldegélt, de a varjak számának csökkenése a kékvércsére is hatással volt. Miként a mezőgazdasági szerkezetváltás is: a pockokkal, rovarokkal és békákkal táplálkozó madarak azokon az alföldi gyepeken érzik jól magukat, ahol birkákat és marhákat legeltetnek. A rendszerváltás idején azonban a külterjes állattartók csődbe mentek, a legelőket pedig beszántották, jobb esetben kaszálónak használják. Az élőhelyek leromlottak, a táplálékmennyiség megcsappant, a hazai populáció csökkent.

"A kékvércse esetében az lenne fontos, hogy fennmaradjon az a gazdálkodási forma, ami kedvez az állatnak. A gazdálkodók részéről ez mindössze némi odafigyelést igényel, illetve sok esetben anyagi támogatásra van szükség. Az olyan uniós támogatások, mint a Life egyik hatalmas fegyverténye, hogy a projektben részt vevő szervezeteknek együtt kell működniük, az eredményeket pedig komolyan számon kérik. Amikor a munkánk során szerzett ismeretek alapján javaslatokat teszünk, és ez érvényesül a szakpolitikában, tehát jogszabály és finanszírozás lesz belőle, azt komoly sikernek tartjuk" - mondja Halmos Gergő, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) igazgatója.

A kékvércseprojekt egyike azoknak a programoknak, amelyek bekerültek a Nemzeti Vidékfejlesztési Tervbe. 2009-től a gazdálkodók, akiknek a földjein ezek a madarak fészkelnek, támogatást igényelhetnek. A vállalkozás nem példa nélküli: a túzok esetében a madarászok szívós munkával meggyőzték a gazdákat, hogy amikor aratnak, kerüljék ki a földön lévő madárfészkeket. Ma már ott tart a dolog, hogy a túzok védelmének épp a gazdák a szószólói.

Az MME kékvércsevédelmi munkacsoportja hasonló úton indult el. 3500 műfészket raktak a fákra,

rádiós jeladókkal

szereltek fel madarakat, hogy megvizsgálják, mely gazdálkodási formák kedveznek leginkább a vércsék táplálékszerzésének. "Idén igen jó évünk volt, megállni látszik a populáció csökkenése, sőt az, hogy 700-800 pár költött a tavalyi 500-600 helyett, biztató előjel a jövőre nézve" - foglalja össze az eredményeket Palatitz Péter.

"Eredményeik" egy részét azonban a vadászok lemészárolják. Különösen abszurd, hogy ez éppen uniós tagországokban történik. Minderre a laza vagy éppen hiányos vadászati szankciók adnak lehetőséget. A madarak a költőhelyeken szigorú védelmet kapnak, vadászatukat tiltják (ki akarna itthon pacsirtára vagy sárgarigóra, esetleg parlagi sasra vadászni?), Máltán és Cipruson viszont - bár a törvény ott is védi őket - gyakorlatilag büntetlenül lehet lődözni rájuk. A máltai hatóságok évek óta halogatják, hogy az EU közös madárvédelmi irányelvének megfelelő szabályozást hozzanak létre, és ezt betartassák. Málta többször kapott már dorgálást amiatt, hogy nem érvényesíti a közös jogszabályokat. A türelem mostanra fogyott el: október 17-én Málta végső írásos figyelmeztetést (Reasoned Opinion) kapott Brüsszeltől, a ciprusi esettel kapcsolatban pedig egy magyar EU-képviselő, Olajos Péter (MDF) fordult az Európai Bizottsághoz.

"Ha ezután sem történik semmi előrelépés, akkor az Európai Bíróság elé lehet vinni az ügyet. Kicsi a mozgásterünk, az ilyen ügyek átfutása több évig is eltart, de ezek a jogi eszközök állnak rendelkezésünkre" - mondta Olajos, aki a következő kérdést tette fel az Európai Bizottságnak: milyen lépéseket kíván tenni a nagymértékű illegális vadászat felszámolására? Az unió ugyanis meglehetősen konstruktív a programok megalkotásában, a szankcionálásban viszont gyenge, ezért ebben az ügyben is legfeljebb annyi történhet, hogy a renitens országot pénzbírságra ítélik, esetleg kizárják néhány évre a természetvédelmi pályázatokból.

Ettől pedig a mediterrán népszokások nem változnak meg. Sőt: David Camilierit, a nemzetközi madárvédelmi szervezet, a Bird Life szakemberét arcon lőtték, amikor egy önfeledt vadászatot akart leállítani. Így aztán a természet megóvásán munkálkodó szakembereknek már nem csak azért kell aggódniuk, hogy a vándorlás során a madarak hány százalékát szanálja a mediterrán lődüh, de a saját testi épségük miatt is. Tehetetlenségükben mehetnek a focimeccsekre a transzparensükkel.

(A témáról bővebben: www.falcoproject.hu)

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.