A konyhafőnök ajánlata: Férfitorta

  • Rút Ernõ
  • 1997. február 6.

Zene

(Egyes szakmai kérdésekben nyújtott szíves segítségéért köszönet G. B. T. kisasszonynak.)

Na ez az. Ez egy cikkcím a Magyar Konyha 1997/I-es számából, az ember eleinte elolvasni sem meri, csak néz, minden ízében vacogva a rémülettől, hogy megszolgált végzete, mint Don Juant a Kővendég, íme beérte; aztán elkezd neki tetszeni az ötlet, elképzeli magát, amint ezüsttálcán a Kedvesnek feltálaltatik, s az ereiben zúgó vér felszínét legott kéjes sóhajok pajkos örvénye borzolja fel. Hát aztán. Előbb-utóbb csak nekikezd az ember a cikknek is, ami valami túróból és sonkából kombinált étel jellegű készítményféleség erényeit énekli meg. Olvas az ember, emlékeiben elenyésznek Mahler trombitái, és bekapcsol a Juventus rádió, ha szabad egy hasonlattal élnünk. Ja, és van egy másik cikk, annak az a címe: A burgonya másik arca. Na, ilyet se hall nap mint nap az ember.

Másrészt viszont olyan receptjei vannak, hogy a fal adja a másikat. Az emberben, ha már így kiprovokálták belőle, vannak bizonyos averziók, a lap címének hallatán hajlamos a tepertő, a vereshagyma és a csusza háromszögét sejdíteni, majd kifordulni kész gálával osonni tovább, holott igenis kellett, hogy legyen magyar konyha, udvarházakban, melyek felett fűszeres felhők hömpölyögtek, és a városban, ahol a párizsi gyors füttyszavára emelte fel fejét a kondérból a réveteg pillantású séf. A lap legendás, már-már történelmi trakták kulisszatitkaiba enged bepillantást, megtudjuk, hogy a szilvásváradi pisztrángot tejszínes torma kíséri (holott csalamádé meg patisszon, véltük volna), míg a - ráadásul már eleve különleges Gundel ízesítésű - libamájat tokaji aszúzselé. Hm.

(Azt azért persze nem tudják kihagyni, hogy közöljék a tarhonyatorta és a hamis kókuszgolyó receptjét.)

Ezeket a recepteket soha meg nem csinálja az ember, még a pezsgőkoktélokét sem: kezdve azzal, hogy nem telik rá, mert gyerektartás és speed, meg ideje sincs, és úgyis csak elbaszná, de akkor is, ezeket olvasni is jó.

Tovább élezi az összhatás eklektikáját a valóság, amely alaposan betolja azt a varacskos képét, vannak hirdetések, a látványuk alapján olyan csomagküldő cégeké, amelyek teljes vezérkarát már Bulgáriából is kiutasították, nemhogy mindenünnen másunnan is, továbbá PR-rendezvények sztárjairól készült paparazzi-fotók, amelyek után ajánlatos visszalapozni a csülök pékné leírására, ha nem akarja az ember, hogy a fülén jöjjön ki az adrenalin.

De ezeken könnyűszerrel átlapoz az ember, akárcsak egynémely konyhai trükk közzétételén, amelyekből pedig rádöbbenne, hogy a kókusztörés lényege, hogy basszunk oda a dióhoz valamit, vagy hogy a mártogatott mandula úgy készül, hogy mandulát mártogatnak. Ez egy ilyen ország, itt így szokás polgárosodni: de közben van ebben a lapban valami kis, talmi, ám mégiscsak meg-megcsillanó aranypor. Olvashatunk tengerfenéken erjedő kétezer éves borokról, megszédülhetünk pezsgőkoktélok fanyar és buja szikrázásában, elmerenghetünk az olvasók receptjein, például a finom fokhagymás vajén, fokhagyma kell hozzá meg vaj vagy margarin, írja Sz. Csilla, Romániából, szegénykém; a képek egyikén-másikán megtekinthetjük magát Leilát, az arab démont, amint épp makroudh-ot készít vagy épp Dobos cukrászmestert, a póneme alapján mesterműve kiötlésének ihletett pillanatában; ha időnk engedi, dőljünk hátra katafalkánkon, kezünkben a Magyar Konyha 1997/I-es számával, és készítsünk, ha csak gondolatban is, férfitortát.

Rút Ernő

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.