rés a présen

Amíg élek, mindig lesz Bocika

Szántó Faszi Gábor zenész

  • rés a présen
  • 2012. május 26.

Zene

rés a présen: Tizenhét év után ismét lesz Aranyember Fesztivál április 28-án. Aki nem bulizott még akkor, annak mit mondanál, milyen ez a rendezvény?

Szántó F. Gábor: Ez a BME vegyész szakának a szervezésében jött létre, Pintér Szilveszter volt a főnök, rendes, higgadt fazon volt, és a Goldmann György téren, egy üvegházban zajlott az egész, két színpadon, rettenetes akusztikai körülmények között. A két színpad két külön emeleten volt, na, ez most nem így lesz. Az emeleti színpad egy kicsit jobb volt, mi persze a szarabbikon játszottunk.

rap: Az Üllői Úti Fuck mikortól vett részt az Aranyemberen?

SZFG: Majdnem az elsőtől az utolsóig játszottunk. Például '91-ben, az akkori basszerosunk Zsoldos Tamás (ő egyébként az eredeti Faszi, ő használta ezt a nevet először) egy színházban játszott. Rohanni kellett a koncertre, "kikölcsönöztünk" két fehér frakkot tükrös gallérral, és aznap mi voltunk a legszebbek, de a nagy rohanásban a színháznak támasztva felejtette a gitárját. Visszament, és még ott volt a hangszer. Jellemző a mai állapotokra, hogy ma már a hátadról is ellopnák. Izgalmas este volt. Azután 92-ben írtuk a Bocikám című világslágert, amit itt játszottunk először. Ekkor kaptam a Volt magazinban a Budapest legbárdolatlanabb rockgitárosa címet.

rap: Kik lesznek a mostani rendezvény fellépői, és milyen alapon válogatták őket? Miért élesztették fel ezt a rendezvényt, amikor annyi fesztivál van ma már?

SZFG: Ugyanazok jönnek, akik akkor játszottak, és túlélték a nyolcvanas, kilencvenes éveket. Közülük nem sokan vannak meg már. Hiába az állhatatosság, a nem túl nyomulós tempó és a megfelelő génállomány. Sok a fesztivál, de Pesten a Szigeten kívül nem nagyon lehet látni sokszereplős estéket, pláne ennyi fellépővel.

rap: Mit gondolsz a mai alternatív zenei szcénáról, ha összehasonlítod mondjuk a húsz évvel ezelőttivel?

SZFG: Nem tisztem megítélni, de véleményem szerint siralmas. Kedvesek, helyesek, ötletesek, brillíroznak, ami nekem meglepő, viszont fájó az anyagias szemlélet. Ahhoz képest, hogy mennyire sok a másolat, az angol halandzsa, kicsit el vannak szállva maguktól, pedig már a másolók másolatainak a másolatát másolják. Akinek nem inge, ugye... A magyar alter zene kapott egy esélyt, de elbénáztuk, nem mindenki tudott élni vele, most meg már kereskedelmi szempontból mindenki alternatív lett.

rap: Az Üllői Úti Fuck zenekart mikor láthatjuk legközelebb?

SZFG: Június 15-én Veszprémben játszunk, azután tolunk egyet Orfűn, meg lesz még Szeptemberfeszt, de messzebb hirtelen nem látok.

rap: Vannak más zenei projektjeid is?

SZFG: Játszom még a Sickratmenben, és új bandát is csináltam TV Manci néven, csaj énekessel. Izgi lesz, más témákat fogunk feszegetni. Jövőre pedig 25 éves lesz az Üllői Úti, még kitaláljuk, érdemes lesz-e megünnepelni.

rap: Lesz új Üllői Úti-lemez? Együtt maradtok?

SZFG: Új albumon dolgozunk, amikor ráérünk. A dobok fent vannak, néhány gitár is, és a június 1-jei határidőt céloztuk be, de nem lesz CD, csak elektronikus formában. Megjavított hangminőséggel megjelentetjük második albumunkat, a Feksziket, ami az egyik legjobban szóló lemezünk. Meg készült valami koncertvideó is. Amíg élek, Üllői Úti mindig lesz, mert szeretem a Bocikát játszani.

Figyelmébe ajánljuk

Ezért nem költenek tömegek kultúrára

De miért nem? Hiszen a legtöbbünknek van igényünk a minőségi szórakozásra, nem lehet elegendő az ostoba sorozat a tévében. Mennyibe kerül a rendszeres kultúrafogyasztás, hányan engedhetik meg maguknak azt az életszínvonalat, amibe ez belefér?

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.