mi a kotta?

Az elfogult barát

  • mi a kotta
  • 2018. január 14.

Zene

„Egy idő óta kiváló szeretettel szokták bizonyos zenei körök személyemet Kodály Zoltán ellenében kijátszani. Úgy szeretnék feltüntetni a dolgot, mintha a köztünk levő barátságot használná ki Kodály érvényesülésére. Ez a legotrombább hazugság. Kodály mint zeneszerző napjaink legkiválóbbjai közé tartozik. Művészetének kettős gyökere, éppúgy, mint az enyémé, a magyar parasztzenéből és az új francia zenéből sarjadzott ki. De kettőnknek ebből a közös talajból kinőtt művészete már a kezdet legkezdetén is teljesen elütött egymástól (rosszhiszeműség vagy tudatlanság állíthatja csak Kodályról, hogy ő »utánzó«). Néhányan támadói közül azt hánytorgatják fel, hogy zenéje erőtlenebb, kevésbé eredeti stb., mint az enyém. […] Lehet, hogy Kodály zenéje nem olyan »agresszív«, lehet, hogy formában kevésbé távolodik el bizonyos hagyományoktól, lehet, hogy nem annyira »zabolátlan tobzódások«, mint inkább nyugodtabb szemlélődések kifejezője. De épp ez a lényeges különbség, mely mint teljesen új, teljesen eredeti zenei gondolkozásmód jut zenéjében napvilágra, teszi annyira értékessé zenei mondanivalóját. […] Hallom megrovó megjegyzésüket: belőlem az »elfogult barát« beszél. Csakhogy itt megint a sorrendet vétették el: nem azért becsülöm Kodályt mint a legjobb magyar zenészt, mert barátom, hanem azért lett egyetlen barátommá, mert (nagyszerű emberi kvalitásaitól eltekintve) a legjobb magyar zenész.” 1921-ben, a Nyugat hasábjain így védte és méltatta Bartók Béla Kodály Zoltánt, akinek idei, dupla jubileumú ünneplése a hétvégén tetőzik majd. (Székely Aladár felvételén a két ikercsillag a Waldbauer–Kerpely vonósnégyessel a háttérben látható.) Mindenekelőtt annak a két koncertnek köszönhetően, amely a 135. születési évfordulón, illetve annak másnapján vár reánk a Zeneakadémián, majd a Müpában. Szombat este a Kodály-kórusműveké lesz a főszerep, több mint egy tucat énekkar fog a pódiumra vonulni (Zeneakadémia, december 16., fél nyolc), vasárnap azután a vegyeskari művek mellett az életmű jószerint reprezentatív válogatását adja majd a Hamar Zsolt Nemzeti Filharmonikus Zenekarát, a Nemzeti Énekkart, de éppígy Mester Viktóriát és Kovácsházi Istvánt, valamint hangszeres szólistákat is felvonultató program (Nemzeti Hangversenyterem, december 17., fél nyolc).

Egyebekben korán érkeznek idén a karácsonyi ajándékok – vagy pedig meglepően sokáig kitart majd a Mikulás-csomagunkból. Mert az a csoda máskülönben nemigen fordulhatna elő, hogy ugyanazon hétfő estén Jevgenyij Koroljov, Anna Vinnyickaja, Ljupka Hadzigeorgieva és Keller András, illetve Perényi Miklós és Spányi Miklós is föllépjen a Zeneakadémián. Koroljovék a Concerto Budapest kíséretében éppúgy Bachot játszanak majd (december 17., fél nyolc), akárcsak Perényiék (december 17., hét óra), s ez viszont egészen magától értetődő. Hiszen ahogy a nagy csellistának – szavai szerint – „nem nyűg Bachot játszani”, úgy nekünk szintúgy nem nyűg Bachot hallgatnunk – és persze korántsem csupán az évnek ebben a szakában. Bach-zene ígérkezik azután a Reformáció 500 emlékév zárókoncertjén is (Zeneakadémia, december 19., fél nyolc), és a Karácsonyi oratóriummal jön Pestre a nagyszerű Concerto Köln és a Holland Kamarakórus is (Zeneakadémia, december 22., fél nyolc).

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.