rés a présen

Az első hölgy

Kristóf Réka énekes

  • rés a présen
  • 2019. augusztus 11.

Zene

rés a présen: A szentmargitbányai kőfejtőben mutatják be Mozart Varázsfuvoláját július 11-én – az első udvarhölgy szerepét énekeled. Ki kért fel rá és milyen szerep ez?

Kristóf Réka: Karsten Januschke karmesterrel még tavaly Münchenben volt szerencsém együtt dolgozni. Akkor Ernst Křenek A diktátor című operáját játszottuk, s még akkor felkért két további szerepre. A télen Bregenzben vele énekeltem Marzellinét Beethoven Fidelio című operájában, most pedig itt, a kőfejtőben dolgozunk. Az itteni szerepem, az első dáma, az éjkirálynője követe. Nagyon szeretem ezt a szerepet. Szólistaként, de mégis szinte végig együttállásban énekelünk a másik két dámával. Ezt pedig kifejezetten élvezem, de Mozartot egyébként is nagyon szeretek énekelni.

rap: Milyen csapat készítette az előadást?

KR: Nagyon jó csapat dolgozik együtt Szentmargitbányán. Külön öröm számomra, hogy Farkas Kati, a koreográfusunk nagy hangsúlyt fektetett a három dáma megformálására. A szabadtéri színpad látványos színpadképet és kosztümöket követel.

rap: Régi élményed a Varázsfuvola?

KR: Már akkor is ismertem és szerettem, amikor maga az opera világa még szinte ismeretlen volt számomra. Ezt az operát valóban mindenki ismeri. Nekünk megvolt lemezen, amit rengetegszer hallgattam, a szövegeket is így tanultam még gyerekként. A mű dramaturgiailag több síkon mozog, rendezéstől függően kerülhet előtérbe ezek valamelyike. Ez természetesen nagy szabadságot ad, de számomra mégis Mozart zenéje marad a központban.

rap: Mikor látható még a nyáron az előadás, és máshol találkozhatunk-e veled?

KR: A Varázsfuvolát augusztus 17-ig játsszuk. Az itthoni közönség a weboldalamon tájékozódhat arról, hogy melyik előadást énekelem, illetve hogy hol vagyok még látható és hallható (www.reka-kristof.com/hu/termine). Ha minden igaz, az ősszel Komáromban fogok koncertezni, de ez még szervezés alatt áll. Az viszont biztos, hogy a Kaposfeszten két koncerten is találkozhat velem a közönség. Nagyon boldog voltam, hiszen a Kaposfeszt a kamarazenére összpontosít, s ebbe még főiskolás koromban szerettem bele. A jövő évad pedig igazán nagy kihívásokat tartogat nekem Trierben. Szeptember közepén az első premierem Puccini Bohémélete lesz, Mimit énekelek. Ezt követően visszatérek Mozarthoz, és grófnőt fogok énekelni. A trieri évad harmadik nagy szerepe pedig Strauss Rózsalovagjának Feldmarschallinja lesz. Emellett koncertezem továbbra is, remélem, hogy sikerül itthon is többször a színpadra állnom. Nagyon szeretném Magyarországon is bemutatni az In furore című lemezemet, ami idén márciusban jelent meg. Tegnap értesültem egyébként arról, hogy a lemezt a Deutsche Schallplattenkritik díjra jelölték „klasszikus dal/Vokalrecital” kategóriában. Ez egy nagy meglepetés számomra. Augusztus közepén derül majd ki, hogy kit választ a zsűri, de már maga a nevezés is hatalmas elismerés.

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.

Messziről jött zeneszerző

A Tigris és sárkány és a Hős filmzeneszerzője hat éve már járt is nálunk, mégis bemutatásra szorul a magyar koncertlátogatók előtt. A hatvanhat éves, kínai származású komponistáról hídemberként szokás beszélgetni, aki a hagyományos kínai klasszikus zenét tömegekhez vitte el a nyugati világban.

Az ajánlat

Napi rendszeres fellépéseinek sorában Magyar Péter a múlt pénteken a Klubrádióban járt, ahol Bolgár György műsorában mindenféle kijelentéseket tett Ukrajnáról, illetve az ukrajnai háborúról.

A hegyi ember

Amikor 2018 februárjában Márki-Zay Péter az addig bevehetetlennek hitt Hódmezővásárhelyen, az akkoriban igen befolyásos Lázár János városában az időközi polgármester-választáson magabiztosan legyőzte fideszes ellenfelét, reálisnak tűnt, hogy mindez megismételhető „nagyban” is a tavaszi országgyűlési választásokon.

„Pályáznék, csak nem tudom, kivel”

Miért meghatározó egy társadalom számára a migrációról szóló vita? Hogyan változott a meg Berlin multikulturális közege? Saját történetei megírásáról és megrendezéseiről beszélgettünk, budapesti, román és berlini színházi előadásokról, de filmtervei is szóba kerültek. Kivel lehet itt azokra pályázni?