mi a kotta?

Babiloni bébi

Zene

Komolyzenei programajánló a 2024/49. hétre

„Sok zenekedvelő az I. szimfónia titáni erejét kedveli, mások a békés, sármos II. szimfóniát, de a III. szimfónia számomra a művészileg legtökéletesebb mind közül” – írta Brahms műveiről a 19. század vitriolos tollú kritikusa, Eduard Hanslick, és ezúttal nem fogott mellé. Az 1883 nyarán, Wiesbadenben komponált III. szimfóniában a zeneszerző saját mottóját is elrejtette: „Frei aber froh”, azaz: szabad, de boldog. Ennek a műnek a harmadik, Poco allegretto tétele szinte önálló életre kelt később, Frank Sinatra ebből írta a Take My Love, Serge Gainsbourg pedig a Baby Alone in Babylon című dalát, eljátszotta gitáron Santana (Love of My Life), hogy a Szereti Ön Brahmsot? betétdalát (Say No More, It’s Goodbye) ne is említsük.

A Concerto Budapestet ezúttal Takács-Nagy Gábor vezényli. Az imént tárgyalt szimfónia mellett elhangzik Brahms Kettősversenye is Anthony Marwood (hegedű) és Perényi Miklós (cselló) szólójával (Müpa, december 7., fél nyolc). Fischer Iván együttesének, a Budapesti Fesztiválzenekarnak pedig sűrű napjai lesznek: másnap máris Robin Ticciati vendégkarmesterrel hangversenyeznek. Műsoruk részeként az olasz virtuóz pianista, Francesco Piemontesi Beethoven G-dúr-zongoraversenyét játssza (Müpa, december 8., fél négy, 9., 10., háromnegyed nyolc).

Az autizmussal élőkért és a Világom Alapítvány javára muzsikál Fejérvári Zoltán, Balog József, Presser Gábor, valamint az Amadinda Ütőegyüttes. A műsoron csupa izgalmas kortárs darab, ráadásul jó ügyet támogatunk vele (Zeneakadémia, december 8., hét óra).

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.