Batta Andrásé a Magyar Zene Háza

  • Hamvay Péter
  • 2015. március 6.

Zene

Elvarázsolt kastély készül, gömb alakú koncertteremmel, ahol a hangok különös életét tanulmányozhatjuk majd.

Batta Andrást, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem korábbi rektorát, egykori kormánybiztost bízta meg Baán László, a Liget Budapest projekt miniszteri biztosa a Magyar Zene Háza koncepciójának kidolgozásával, amit nyárig kell megtennie – tudta meg lapunk.

A zenetörténész korábban is tagja volt a Liget Budapest projekt részeként megvalósuló épület koncepcióját kidolgozó munkabizottságnak, amelyet korábban Rockenbauer Zoltán vezetett. Őt emlegették az intézmény lehetséges igazgatójaként is, és Batta sem zárkózik el attól, hogy a tervek szerint 2018-ban megnyíló intézmény vezetésében is szerepet vállaljon.

Batta, aki „a zene elvarázsolt kastélyának” szánja az új múzeumot, a Narancsnak árult el először néhány részletet a már körvonalazódó tervekből. Az bizonyos, hogy nem egy újabb koncerterem lesz a 8 ezer négyzetméteres épület. Lesznek ugyan zenélésre alkalmas terek és egy előadóterem is, de nem hagyományos koncertek zajlanak ott, hanem a kísérletezést, az oktatást segítik majd. A komolyzene legfontosabb intézményeit, a Müpát és az Operaházat korábban egy létesítendő szuperintézmény tervével magára haragító egykori kormánybiztos most azt hangsúlyozta, hogy nem vetélytársa akar lenni a Magyar Zene Háza a koncerttermeknek, hanem inkább támogatója. Egyrészt azzal, hogy reményei szerint új és újabb hazai generációkkal ismerteti és szeretteti meg a komolyzenét, másrészt a turisták itt tájékozódhatnak majd a főváros zenei kínálatról, és vásárolhatnak hangversenyjegyeket.

Batta András

Batta András

 

Az szinte biztos, hogy megvalósul a munkabizottságban szintén szerepet kapott Gőz László elképzelése, a hangdóm. A harsonaművész korábban a MúzemCafénak nyilatkozta, hogy az 1970-es Oszakai Világkiállítás német pavilonjának mintájára gömbalakú koncerttermet helyezne el az új létesítményben. A világkiállítás alatt működött termet annak idején a német komponista, Karlheinz Stockhausen művészeti koncepciója alapján építették fel, ahol a zeneszerzők speciálisan erre az alkalomra és térre írt elektroakusztikus darabjait játszották. Ezt az elképzelést részben Batta is átvette: a föld alatt, egy templomra emlékeztető kupolás teremben épül fel a hangdóm, amelyet hangszóróhálóként lehet elképzelni.

Baán már korábban jelezte, hogy nem lesz gyűjteménye a Magyar Zene Házának. Batta szerint egy teremben megemlékeznek a legfontosabb magyar zeneszerzőkről – de elsősorban nem eredeti tárgyaikkal, hanem műveikkel, vetített képekkel, filmekkel. Hét zeneszerző kap külön installációt: Liszt Ferenc, Erkel Ferenc, Kodály Zoltán, Bartók Béla, Dohnányi Ernő, Weiner Leó és Ligeti György. A zeneakadémián nemrég bemutatott, Bogányi-féle csodazongorán felbuzdulva pedig azt is tervezik, hogy megépülne a Ligeti György által a modern zeneszerző számára megálmodott orgona is.

Batta szerint a látogatók megismerhetik, hogyan születik meg a hang, mi a zörej és a zenei hang, hogyan és mit hallanak az emberek és az állatok, hogyan képződik a hang a különböző hangszerekben. Külön fejezet szól majd a kottaírás mibenlétéről, történetéről és a zenetörténet legfontosabb fejezetei is megismerhetők lesznek. Ahogy a magyar zenepedagógia is külön egységben szerepel, és időről időre bemutatkozhatnak a magyar zeneiskolák, a fiatal, tehetséges muzsikusok itt valósíthatják meg kísérleti projektjeiket.

Batta szerint nem kizárólag a komolyzenére támaszkodnak, megjelenik a népzene, a kávéházi cigányzene, a kabarék, az operettek világa, a jazz és akár a klasszikus magyar popzene is – ha máshol nem, egy adatbázisban mindenképp. De a régi zenéhez vagy a népzenéhez szorosan tartozó táncokkal is foglalkoznak majd.

Figyelmébe ajánljuk

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”