rés a présen

"Csak az örök sötétségről beszélhetünk" – Besnyő Dani vj, médiaművész

  • rés a présen
  • 2014. augusztus 18.

Zene

rés a présen: Mit takar a Budapest Secret Cinema név?

Besnyő Dani: Soha nem látott titkos helyszínek, legjobb zenék, minőségi italok, elsöprő vizualitás, olyan tematikus estek, ahol egy film köré szerveződik az esemény. Díszletben, zenében, beöltözéssel, a lényeg, hogy komplex élményt kap a résztvevő a film mellé. Másik alternatívája a Budapest Rooftop Cinema, ahol háztetőkön szervezünk vetítéseket. Nyáron a Corvin tetőn, minden csütörtökön.

rap: Milyen más projekteken dolgozol?

BD: Elég színes a paletta. A filmvetítéses rendezvények szervezése mellett csinálok installációkat, fényfestéseket, és forgatunk néha videoklipeket, rövid filmeket is.Az elmúlt fél évben dolgoztam egy projektben, Amszterdamban a 4D Sound Systemmel, ami egy egyedi fejlesztésű hangrendszer, de egy installáció is. Ez egy óriási térben felállított, 16 darab 5 méteres oszlopból álló szerkezet, és úgy lehet rá zenét írni, hogy meghatározhatod, hogy milyen irányból szóljanak a hangok, amiket mozgatni tudsz a térben. Nagyon izgalmas fejlesztés. Ennek a projektnek a kivilágításával és vetítésével bíztak meg minket. Jelenleg egy olyan interaktív programon dolgozunk, ami vetítésben is leköveti a térben mozgó hangokat. A 4D csapata szervezett egy residency programot, ahol havi rendszerességgel meghívott zeneszerzők és dj-k próbálhatták ki a hangrendszert. Együtt találtunk ki és valósítottunk meg egy vizuális koncepciót, amit a hét végén performansszal prezentáltunk.

rap: Mitől lesz a legjobb egy vj manapság?

BD: Nagyon tág fogalom lett mára már a vj-zés.Rengeteg színtéren jelen van: színház, koncert, buli, múzeumi környezet, film, épületvetítés (fényfestés), installációk.A feladatok minden projekt mentén változnak. Szerintem nagyon fontos, hogy egy profi vj el tudja dönteni, hogy az adott projektben milyen technikát kell használni, és hogy milyen koncepció segítségével jut el a megvalósításhoz. Mert ez a "művészeti ág" - lassan nevezhetjük annak - már jóval túlnőtte magát azon, hogy csak valami villogjon a háttérben.

rap: Mi volt a csúcsprojekted eddig?

BD: Nem szeretem sorrendbe állítani a projektjeinket, mindenkinek máshol van a csúcs, a határ meg a csillagos ég.Külföldön számos nagyvárosban volt szerencsénk fellépni audiovizuális projektekkel, és ezek sokat jelentettek nekem. Voltunk Berlinben, Londonban, Svájcban, Rómában, és emlékezetes volt a Müpának készített interaktív fényfestés is.

rap: Hol találkozhatunk veled a nyáron?

BD: Most lett kész egy interaktív installációnk, és látható lesz egész nyáron az újonnan nyílt TESLA.RAR-ban, a budapesti Elektrotechnikai Múzeum udvarán. Augusztus 20-tól 24-ig pedig Berlinben vetítünk az Atonal Festivalon a 4D sound systemmel.

rap: Kik a kedvenceid?

BD: Victor Vasarely munkáiért teljesen odavagyok. Számtalanszor visszatérek az alkotásaihoz, amikor ihletet keresek.Imádom a geometriát. Anton Corbijnt is nagyon szeretem, izgalmas vetítéseket és látványokat tervezett a Depeche Mode-nak is.Bordos László Zsolt munkái nagyon nagy hatással vannak rám, amit csinál, az mindig hátborzongató.

rap: Milyenre terveznéd az örök világosságot, ha megbíznának vele?

BD: Az én esetemben csak az örök sötétségről beszélhetünk, mert a vetítéshez az kell. Viszont az erre vetített világosság jó színes és absztrakt lenne.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül.