Lemez

Budapest Bár: Ha megtehetnéd

Zene

„A téma örök: vágy és szerelem – mi másról is szólhatna egy tavaszi lemez?” E szavakkal ajánlják az immár tizenhárom éves produkció nyolcadik albumát. Tizenegyen énekelnek, az állandó felállásból egyedül Ferenczi György maradt ki időpont-egyeztetési problémák miatt. De a csapathoz másfél éve csatlakozó Tóth Vera itt debütál, és nem is aprózta el: három dalban is közreműködik.

A Budapest Bár népszerűségének egyik titka, hogy nem érték be a kezdeti nyerő recepttel: hiába bizonyult tuti sikernek a 30-as, 40-es évek tánc- és egyéb műdalainak feldolgozása, a belekényelmesedés helyett inkább folyamatosan kísérletezésben vannak. Először pop-rock slágerekkel bővítették a repertoárt, majd elkezdtek saját számokat írni. És kiderült, hogy ezeket is imádja a közönségük.

A Ha megtehetnéd című új lemezen négy saját szerzemény hallható, ezeket Lovasi András, Szűcs Krisztián, Keleti András és Frenk hozta. Mindegyik tökéletesen illeszkedik a régebbi kuplék és táncdalok közé, de legjobban a Keleti által énekelt Edömér az idomár hozza a békebeli kávéházi hangulatot – ha a szöveg egy pontján nem hangzana el Clint Eastwood neve, a zenében pedig egy rövid részlet a Szomszédok főcímzenéjéből, alig lehetne rájönni a turpisságra. Mégsem ez, hanem a záró Sweet Dreams Are Made of This a lemez csúcspontja: a Eurythmics (és Marilyn Manson) slágerének elképesztően jól áll a hegedű és cimbalom által dominált cigányzenei hangszerelés. Kiss Tibor és Tóth Vera éneke már csak a hab a tortán.

Bár Produkció, 2020

 

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.