Lemez

Dudás Lajos: Radio Days – Birthday Edition 75

Zene

A jazztörténetben a népszerűsítés legfontosabb médiuma a rádió volt. Ha csak Benny Goodman vagy Charlie Parker lemezen is kiadott műsoraira gondolunk, ezt nem is kell bizonygatni. A digitális korban a rádió is alárendelődött mind technikailag, mind fontosságát tekintve, de ez a lemez a médium fontossága mellett érvel.

Dudás Lajos, a Németországban élő klarinétművész a 75. születésnapjára két pompás CD-t kapott a kiadójától, de a hallgatók is igazán örülhettek az ajándéknak. A Brücken­schlag úgymond hídverés Anton Webern és Bartók, valamint a saját maga képviselte jazzkompozíciók és -felfogás között. Még ennél is szélesebb érdeklődésre tarthat számot a Radio Days, egy retrospektív, mely a mind a mai napig turnézó Dudás rádiós koncertjeiből szemezget. Viszonylag ritka hangszer a modern jazzben a klarinét, de ezt Dudást hallgatva csak furcsállni lehet, ő ugyanis minden stílushoz hozzá tud tenni ezen a hangszeren; csodálatos soundjával és minden hangulatban érvényre juttatott virtuozitásával, melódiáinak szárnyaló, lenyűgöző fordulataival, változatos ritmikájával. A legkorábbi koncert Kölnben volt (WDR), többek között Toto Blankéval és Kőszegivel, süt róla a nyolcvanas évek földhözragadt optimizmusa – de Dudás a táncolható ritmusra is állati jól rázza. A Stúdió 11-gyel, Schreck Ferenc harsonaszólójával készült az Urban Blues, a Dudásra leginkább jellemző, kortárs zenekari hangszerelésben. Utána megint visszalépünk, Szabó Gáborra emlékezik egy kompozícióval a klarinétos, és megidézi benne a magyar gitáros legnagyobb korszakának ritmusait – majd pedig egy Zoller-kompozíciót is előad, stílusosan egy bécsi rádiós fellépés felvételén. A változatos felállások leginkább stabil pontja Philipp van Endert gitáros, Dudás hűséges társa, egyben a lemez kiadója, akivel duóban és nagyobb együttesekben is fantasztikusan megértik egymást.

Jazzsick Records, 2016


Figyelmébe ajánljuk

Miért éltetnek iszlamista terrorszervezeteket a balhés északír rapperek?

Dagad a botrány az északír rappertrió, a Kneecap körül, amely augusztusban a Szigeten fog fellépni. A pionír zenészek nacionalizmusához nem fér kétség, ám jó okunk van elítélni őket azért, mert terrorszervezetek háborúját relativizálják. De hogy miért becsmérlik az izraeli hadsereget, arra az írek történelmében találunk választ.

„Rá­adásul gonosz hőseinek drukkol”

A több mint kétezer strófás Nibelung-ének a középkori német irodalom talán legjelentősebb műve. Hogyan lehet ma aktuális egy 800 éves irodalmi mű? Miért volt szükség egy új magyar változatra? Erről beszélgettünk Márton László író-műfordítóval öt évvel ezelőtt. Idézzük fel a cikket!

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.