Egy norvég angol - Roald Dahl meghökkentő élete (könyv)

  • - borz -
  • 2005. augusztus 18.

Zene

A szerző talán legismertebb könyvére (Meghökkentő mesék) utaló cím alatt két kisregény terjedelmű önéletrajzi írás található.

A szerző talán legismertebb könyvére (Meghökkentő mesék) utaló cím alatt két kisregény terjedelmű önéletrajzi írás található. Dahl Nagy-Britanniában született és nevelkedett, de mind-két szülője norvég volt. A jó családból való, gazdag gyerekek életét élte, ám mindvégig megmaradt benne egy kis kívülállás, "norvégság", aminek ő maga mintha nem is volna tudatában, az ol-vasó annál inkább. A Mesék a gyerekkorból az, aminek mondja magát: megismertet a szülőkkel, testvérekkel, a szuper norvégiai nyaralásokkal, de a vezérszál a szerző iskolai pálya-futása az óvodától a bentlakásos fiúiskoláig. A papa azt tartotta, hogy az angol iskolarendszernél nincs jobb a világon - ez alatt a drága magániskolákat kell érteni -, de hősünknek erről nem sikerült meggyőződnie. Több szadista állatra emlékszik, mint ahány emberséges, nagy tudású tanárra, és még 68 évesen is ki van bukva azon, hogy brutális igazgatójából utóbb canterburyi érsek lett, és ebben a minőségében ő koronázta a jelenlegi uralkodót. Az első kiadós pálcázás után az anyja közölte a tanerővel, hogy "az ő hazájában nem szokás így bánni a gyerekekkel", de az otthonától távoli iskolában, ahol a felsősök rémuralma és a csicskásrendszer is súlyosbította a helyzetet, már csak magára számíthatott. Szerencséjére kitűnt a sportban és a fényképezésben, ami segített túlélnie a kiképzést. Utána viszont hallani sem akart többé tanulásról.

A brit magániskola mindenekelőtt úriemberképző, az ott végzetteket mindenütt tárt karokkal fogadták. Dahl kalandra vágyott, ezért a Shellnél vállalt állást, onnan két gyakornokév után kiküldték a mesebeli Afrikába. A második írás címe - Going Solo - egyszerre utal az otthontól való elszakadásra és a magyar címben is visszaadott Magányos repülésre, mivel az afrikai idillnek hamarosan véget vet a háború, és hősünk önkéntesnek jelentkezik a RAF-hoz. Bár-milyen izgalmasak voltak is az oroszlán- és kígyósztorik, most jön a java: a második világháború "hátsó udvarába" és kevéssé dicsőséges epizódjaiba kapunk betekintést, hiszen ki hallott eddig az athéni légi csatáról, és ki olvasott olyat, hogy "undorító nácibarát franciák"? Márpedig a szerző nem rejti véka alá a véleményét: a görög front megnyitása elhibázott lépés volt, az ottani súlyos veszteségek visszavetették az angolokat az észak-afrikai hadszíntéren (más nézetek szerint a németek többet fizettek érte, mert a görög harcok miatt késett a Barbarossa-terv), ahol 1941-ben Anglia még egy szál maga csatázott a náci, fasiszta és Vichy-francia erőkkel.

1941 tavaszán Görögországban hiányos felszereltségű (nem volt rádiójuk; a radar szerepét görög parasztok játszották, akik ültek egy-egy hegy tetején, és ha "fritz" gépet láttak, kurblis telefonon hívták a támaszpontot) maroknyi RAF-pilóta nézett szembe a Luftwaffe lehengerlő túlerejével; ki kellett tartaniuk a szárazföldi csapatok evakuálásáig, és megesett, hogy naponta háromszor-négyszer küldték őket bevetésre. Senki előtt nem volt kétséges, hogy betelik rajta a kútra járó korsó törvénye, de ezt angol flegmával fogadták, amihez Dahl még hozzádörmögte a maga józan északi szólamát az emberélet és az anyagi érték bűnös pazarlásáról. Meg még ezt: "Másrészről könnyű az esemény után a parancsnokot kritizálni; ez egy olyan játék, amit minden alacsonyabb rangú katona szeret eljátszani. Nem helyes túl sokat megengedni magunknak."

A bevezetőben pedig ezt a meghökkentő ki-jelentést olvassuk: "Ez a könyv nem önéletrajz. Soha nem írnék magamról." Pedig a két szöveg a lehető legszabályosabb autobiográfia, a többi merő szőrszálhasogatás: Dahl szerint más életrajzírók mindenről unalmas egyöntetűséggel emlékeznek meg, ő viszont csak az elevenen megőrzött, drámai esetekről számol be. Hagyjuk az akadémikus vitát, fő, hogy a könyv - amiben persze magáról ír - az első laptól az utolsóig érdekes.

Sirály Kiadó, 2005, 360 oldal, 2480 Ft; fordította: Benda Péter

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.