esemény - Nyitott udvar - közösségi bolhapiac

  • - kyt -
  • 2009. április 30.

Zene

Miután a bukaresti Bulandra színház 2004 márciusában Budapesten vendégszerepelt a Ványa bácsival, turnéjuk következő, távoli állomására csak a darabot vitték tovább, az egyik mellékszereplőt, a kanárit nem. A madarat budapesti tolmácsuknak ajándékozták, aki most kirakta egy asztalra egy ferencvárosi bérház udvarának közepén, így aztán mindenki láthatta az éveit szemlátomást derűsen pörgető jószág lakhelyének kalitkáján a Bulandra feliratot.
Miután a bukaresti Bulandra színház 2004 márciusában Budapesten vendégszerepelt a Ványa bácsival, turnéjuk következõ, távoli állomására csak a darabot vitték tovább, az egyik mellékszereplõt, a kanárit nem. A madarat budapesti tolmácsuknak ajándékozták, aki most kirakta egy asztalra egy ferencvárosi bérház udvarának közepén, így aztán mindenki láthatta az éveit szemlátomást derûsen pörgetõ jószág lakhelyének kalitkáján a Bulandra feliratot. Ez kíváncsiskodásra indított minket, betérõ fontoskodókat, majd a fenti magyarázat birtokában lelkesedhettünk tovább a "Gang Csapat" kezdeményezésen: a bevételbõl bezöldíteni az udvart.

A visszafogott elõzetes hírverés nélkül aligha zarándokolt volna el ennyi kíváncsiskodó a nagycsarnok mögé szombaton délelõtt, de a hangulat tökéletes volt, a lakók könyvet, kristály üvegdugót, valahai amatõr fotósok szívét melengetõ fényképszárítót, ruhadarabokat, saját készítésû süteményt árultak. Körülnézhettünk a lépcsõházakban, az árkádos emeleteken. Varga János cigányzenész (nem házbeli lakos) nótákat, kuplékat húzott, persze mindenki fényképezett, az említett kanári asztala körül pedig az akció egy további szervezõje, a Medence Csoport Bt. által készített "reklámfelület újrahasznosításával készült kültéri bútorokon" lehetett üldögélni szódavíz és kávé társaságában, sõt volt ott egy bontott pezsgõ is, melyet a Narancs félénk riportere egy ideig kedvtelve méregetett, majd mély sóhajjal, ám elégedett szívvel eloldalgott.

Bp. IX., Pipa u. 4., április 25.

*****

Figyelmébe ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.