film - ÕRÜLT SZENTIVÁNÉJ

  • - szabóágnes -
  • 2009. április 30.

Zene

"Baltic, baltic, but not the same" - mondja Tobias Moretti mint lett taxisofőr a Rigába koporsóval érkező furcsa francia párnak, amikor kiderül, hogy azok nem Lettországba, hanem Litvániába készültek temetni, csak összekeverték a foglalást - Latvia, Litauen, mint két tojás. Az osztrák rendező, Alexander Hahn öt párhuzamos történetet lő ki startpisztolyából a rigai reptéren, hogy aztán a hősök furcsa véletlenek folytán újra egy helyen, a kórház ügyeletén találkozzanak az év legrövidebb éjszakáján.
"Baltic, baltic, but not the same" - mondja Tobias Moretti mint lett taxisofõr a Rigába koporsóval érkezõ furcsa francia párnak, amikor kiderül, hogy azok nem Lettországba, hanem Litvániába készültek temetni, csak összekeverték a foglalást - Latvia, Litauen, mint két tojás. Az osztrák rendezõ, Alexander Hahn öt párhuzamos történetet lõ ki startpisztolyából a rigai reptéren, hogy aztán a hõsök furcsa véletlenek folytán újra egy helyen, a kórház ügyeletén találkozzanak az év legrövidebb éjszakáján. Az õsök hiedelme szerint varázslatos éj ez, bármi megtörténhet ilyenkor, pláne egy filmben. A testvérvárosi látogatáson tartózkodó két liverpooli tûzoltó egymásba szeret a telihold alatt egy tóban lubickolva. A csupán blowjobért ideruccanó osztrák üzletemberekrõl kiderül, hogy szélhámosok. Az amerikai Curt megtalálja féltestvérét, és feleségül veszi. A gyászoló franciák elütnek egy kengurut az erdõben. Lett lúzerék pedig úszva a hosszú nap nyújtotta fényárban, megfúrják a pipeline-t a nagypapa eszkábálta fúrófejjel. Közben zeng a balti etnosramli, ropják a népviseletbe öltözött népek, ugrálják át a tûzrakásokat, folyik a lett sör, habzsolják a köményes sajtot meg az erdei gombát; a telihold meg jót mulat, ahogy mi is - akár el is hiszem, hogy a végefõcím után sincs ez másként arra. A filmes focipályán csak néhanap labdába rúgó lettek egy vicces, abszurd, ámde kedves kelet-közép-európai filmet dobtak össze az osztrákokkal, angolokkal és az oroszokkal (!) kalákában. Külön hála a zéró oberonkodásért meg puckoskodásért.

Forgalmazza az Anjou Lafayette

****

Figyelmébe ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.