Koncert

Fennakadt szemek

A Sleep Budapesten

  • - vincze -
  • 2012. június 17.

Zene

Kicsit érthetetlen volt Matt Pike gitáros motivációja erre a turnéra, hiszen másik zenekarának, a barbár stoner-metált nyomató High On Fire-nak most jött ki új lemeze, a kiválóan sikerült De Vermis Mysteriis. Épeszű zenész az aktívabbik zenekarát rugdalná el turnéra, pláne, ha annak friss lemeze van, a Sleepé pedig - legendastátusz ide vagy oda - mégiscsak egy olyasfajta nosztalgia-összeállás, amilyet a Kyuss is meglépett nemrég, hiszen a zenekar utoljára több mint tizenöt éve járt stúdióban.

Az akkor, 1995-ben elkészített lemez, a hírhedt Dopesmoker egyetlenegy, több mint egyórás számával, ami a legdurvább szélsőségekig vitte el az akkortájt felfutó stonerhullám zenéjét, melegágyául szolgált olyan későbbi alapzenekaroknak, mint a Weedeater vagy a Bongzilla, és annyira kivágta a biztosítékot a zenekar kiadójánál, hogy kerek perec megtagadták a kiadását. A huzavonában megfáradt Pike és Al Cisneros basszusgitáros feloszlatta a zenekart: előbbi ugye a High On Fire-ral lett underground hős, utóbbi pedig OM néven csinált zenekart, de többek közt megfordult a stoner-doom supergruppként felálló Shrinebuilderben is.

Ezen az estén viszont egyáltalán nem tűnt indokolatlannak a Sleep újraformálása. (Annál inkább az előzenekar, az A Storm Of Light jelenléte, akik ennél a zárójeles mondatnál többet nem is érdemelnek, hiszen valószínűleg úgy vélik: azzal, hogy Josh Graham, a Neurosis látványfelelőse gitározik és énekel náluk, valami különleges, istentől való felhatalmazásuk van arra, hogy azt a fajta klisés, sehova sem vezető, unalmas posztmetált játsszák, ami már az Isisnél is fárasztó volt három album után, maga a Neurosis pedig tizenéve maga mögött hagyta.) A zenekar a rögtön a nyitás után elővezetett, nem kicsit megrövidített Dopesmokerrel bebizonyította, hogy nem véletlenül számít a legnagyobb legendának a színtéren. Szívszaggatóan görögtek a hipnotikus, lassú, fájdalmas témák, és a zenészek fazonja is pontosan ugyanannyira meghökkentő volt, mint amilyen maga a zene: Matt Pike félmeztelenül, rommá tetovált háttal villantott kegyetlen kőművesdekoltázst és decens sörpocakot a pipaszárlábai fölött, Al Cisneros pedig valahogy úgy nézett ki, mintha az Esőember Ray Babbittjét egy jó ötvenes, alkoholista Cliff Burtonbe oltották volna, ahogy szinte félénk mozdulatokkal játszott a Rickenbacker márkájú basszusgitárján, illetve igen ritkán énekelt - kicsit egy ősöreg Ozzy Osbourne hangján. A Club 202 hangosítói szerencsére a trióban felálló zenekarral - doboknál Jason Roeder a Neurosisból; gondolom, miatta kellett elviselnünk az előzenekart, de cserébe legalább hozta a hangszerén a kötelezőt - úgy bírtak el, hogy a hangzás nemcsak pusztán elviselhetőre, de kimondottan jóra is sikerült, így a Sleep előadása gyakorlatilag zavartalan utazás lehetett a kilencvenes évek közepébe, ahol három elborult agyú figura jammelt valami koszos, büdös próbaterem mélyén másfél órán keresztül, fennakadt szemekkel.

Club 202, május 12.

Figyelmébe ajánljuk

Szól a jazz

Az ún. közrádió, amelyet egy ideje inkább állami rádiónak esik jól nevezni, új csatornát indított. Óvatos szerszámsuhintgatás ez, egyelőre kísérleti adást sugároznak csupán, és a hamarosan induló „rendes” műsorfolyam is online lesz elérhető, a hagyományos éterbe egyelőre nem küldik a projektet.

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.