Film - Betöltve - Daniel Barber: Harry Brown

  • - borz -
  • 2011. október 6.

Zene

Michael Caine jó színész, szeretjük is nagyon, de a szerepek aggályos megválogatása soha nem tartozott az erényei közé. A Harry Brown egy fércmű, a színészi játékot kivéve minden más tekintetben alulról ostromolja a B szintet.
Hallván, hogy az Empire díjkiosztói szerint ez volt 2010 legjobb brit filmje és a londoni kritikusok körével együtt több kategóriában is jelölésre érdemesnek találták, nem zárhattam ki a lehetőséget, hogy én láttam rosszul, és talán értékvakságban szenvedek. Már jelentkeztem is kivizsgálásra, de nagyon hosszú a várólista. Addig is próbáltam megfejteni, miért készíthettek filmet egy bosszúhadjáratot indító nyolcvan körüli nyugdíjasról. Az idősek túl gyakran válnak bűncselekmény áldozatává, az alkotók talán így akartak megszabadulni a frusztrációjuktól, ami teljességgel legitim eljárás a részükről, s ez esetben a fiatal elkövetőknek szól a rendezői üzenet: ne higgyétek, hogy kockázatmentesen szívathattok minket. Ezen olvasatnak sajnos ellentmond, hogy a Harry Brownt az első filmes Daniel Barber jegyzi. Felmerülhet annak gyanúja is, hogy a Gran Torino brit változatára hajtottak, amiben a Caine-nel nagyjából egykorú Clint Eastwood demonstrálja, hogy öreg ember nem vénember. Minőségi és tematikus szempontból azonban van egy jóval közelebbi rokona is Harry Brownnak: Charles Bronson ötös szériát megért Bosszúvágya, ami a jelek szerint mondhatatlan űrt hagyott maga után 1994-es végső búcsújával. Ezt most betöltötték.

Harry ugyan nem jól menő építész, mégsem értjük, hogyan került a prolik és kétes elemek közé egy lepattant tanácsi lakótelepen, melyet kölyökbandák tartanak rettegésben (a lebontásra ítélt, London szégyene Aylesbury Estates volt a forgatás helyszíne Walworthben). Mintha egy magyar katonatiszt a Dzsumbujban lakna, lévén Harry egykori tengerészgyalogos, aki észak-írországi állomáshelyén végzett kitüntetésekkel honorált, de nem részletezett különleges feladatokat. Előbb szeretett feleségét veszíti el, aki hosszú betegség után meghal a kórházban, majd egyetlen barátját és sakkpartnerét, akit addig terrorizálnak az elvetemült ifjak, míg rájuk nem megy egy első világháborús rozsdás szuronnyal, ők pedig "jogos önvédelemből" agyonverik. Ekkor kapcsol át Harry bosszúálló üzemmódra, és hadd hulljon a férgese.

A mészárszék érdektelen, nem mondhatni, hogy a címszereplőnek drukkolva alig várjuk a következő bűnöző - szánalmas, ostoba kölykök és nagyon gonosz, nagyon ocsmány drogdílerek, csupa kétdimenziós figura - kivégzését, mert nem könnyű eltekintenünk attól, hogy egy szál nyomozó (Emily Mortimer) kivételével itt senki nem gondolkozik, a főhőst és az alkotókat is beleértve. Hogy a pályakezdő Daniel Barber nem teljesen reménytelen, arról egyetlen jelenet, egy gettóbeli zavargás és rendőrattak megrendezése árulkodik csupán.

A Vertigo Média bemutatója

Figyelmébe ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.