film - ZseniKém - Az ügynök haláli

  • Korom Bori
  • 2008. augusztus 28.

Zene

Pár tucat nukleáris bomba, világuralomra pályázó főellenség, jó kocsi, ledér nő és egy aktakukacból feltörekedett ügynök: aki látott már filmet Steve Carellel (Evan, a minden6ó; Negyvenéves szűz), látatlanban is sejtheti, mi vár rá. Egyedül Anne Hathaway (Neveletlen hercegnő I-II; Az ördög Pradát visel) nevénél merülhetne fel, hogy is kerül légy a levesbe? Nem kerül, ez nem légy és nem leves, hanem díszesen szervírozott trópusi rovarfogás, bő mártással (szósszal), s hasonló technikai és gazdasági háttérrel.

Pár tucat nukleáris bomba, világuralomra pályázó fõellenség, jó kocsi, ledér nõ és egy aktakukacból feltörekedett ügynök: aki látott már filmet Steve Carellel (Evan, a minden6ó; Negyvenéves szûz), látatlanban is sejtheti, mi vár rá. Egyedül Anne Hathaway (Neveletlen hercegnõ I-II; Az ördög Pradát visel) nevénél merülhetne fel, hogy is kerül légy a levesbe?

Nem kerül, ez nem légy és nem leves, hanem díszesen szervírozott trópusi rovarfogás, bõ mártással (szósszal), s hasonló technikai és gazdasági háttérrel. A fõbb szerepekben olyan hírességek, mint Dwayne Johnson (tudjuk, Szikla, a hazájában népszerû, ám kiérdemesült pankrátor: Skorpiókirály; A múmia visszatér), Terence Stamp (Superman I-II; Baljós árnyak - a manó se hinné, hogy valaha Fellininél és Pasolininél forgolódott), illetve az Oscar-díjas Alan Arkin (A család kicsi kincse). A mû amúgy okkal mondható akcióvígjátéknak, a robbanások, üldözési jelenetek, ejtõernyõs ugrások és tûzpárbajok gyakorisága a James Bond-filmekkel vetekszik, s természetesen az agyatlan és haszontalan szerkezetek sem maradnak ki belõle.

A történet alapja (onnan a cím is) egy, a hatvanas években vetített amerikai tévésorozat, Mel Brooks és Buck Henry munkája. Ezen "õsbûn" feltesszük, bõ forrásként szolgált az ütõsnek szánt jelenetekhez, de nagyon élveztük az azóta rögzült kémfilmklisék paródiáit is.

A ZseniKém célja nyilván a puszta szórakoztatás (más szóval a kassza), s a maga módján meg is felel ennek. A figurái, a viccei, a látványelemei nem hatnak egymás ellen, és a végén ott a happy end, a csók, a taps és a slusszpoén is.

Forgalmazza az InterCom

***

Figyelmébe ajánljuk

Minden nap egy forradalom

A történelem nem ismétli magát, hanem rímel. Paul Thomas Anderson egy szinte anakronisztikusan posztmodern filmet rendezett; bár felismerjük őrült jelenünket, láz­álomszerűen mosódik össze a hatvanas évek baloldali radikalizmusa a nyolcvanas évek erjedt reaganizmusával és a kortárs trumpista fasisztoid giccsel.

Japán teaköltemény

A 19. század derekán, miután a Perry-expedíció négy, amerikai lobogókkal díszített „fekete hajója” megérkezett Japánba, a szigetország kénytelen volt feladni több évszázados elszigeteltségét, és ezzel együtt a kultúrája is nagyot változott.

Maximál minimál

A nyolcvannyolc éves Philip Glass életműve változatos: írt operákat, szimfóniákat, kísérleti darabokat, izgalmas kollaborációkban vett részt más műfajok képviselőivel, és népszerű filmzenéi (Kundun; Az órák; Egy botrány részletei) révén szélesebb körben is ismerik a nevét. Hipnotikus minimalista zenéje tömegeket ért el, ami ritkaság kortárs zeneszerzők esetében.

Egy józan hang

Romsics Ignác saját kétkötetes önéletírása (Hetven év. Egotörténelem 1951–2021, Helikon Kiadó) után most egy új – és az előszó állítása szerint utolsó – vaskos kötetében ismét kedves témája, a historiográfia felé fordult, és megírta az egykori sztártörténész, 1956-os elítélt, végül MTA-elnök Kosáry Domokos egész 20. századon átívelő élettörténetét.

Aktuális értékén

Apám, a 100 évvel ezelőtt született Liska Tibor közgazdász konzisztens vízióval bírt arról, hogyan lehetne a társadalmat önszabályozó módon működtetni. Ez a koncepció általános elveken alapszik – ezen elvekből én próbáltam konkrét játékszabályokat, modelleket farigcsálni, amelyek alapján kísérletek folytak és folynak. Mik ezek az elvek, és mi a modell két pillére?

Támogatott biznisz

Hogyan lehet minimális befektetéssel, nulla kockázattal virágzó üzletet csinálni és közben elkölteni 1,3 milliárd forintot? A válasz: jó időben jó ötletekkel be kell szállni egy hagyomány­őrző egyesületbe. És nyilván némi hátszél sem árt.

Ha berobban a szesz

Vegyész szakértő vizsgálja a nyomokat a Csongrád-Csanád megyei Apátfalva porrá égett kocsmájánál, ahol az utóbbi években a vendégkör ötöde általában fizetésnapon rendezte a számlát. Az eset után sokan ajánlkoztak, hogy segítenek az újjáépítésben. A tulajdonos és családja hezitál, megvan rá az okuk.