Lemez

Foals: Everything not Saved will be Lost – Part 1

Zene

A nagy fesztiválok headlinerei között egyre ritkábban találunk fiatal rockzenekarokat – a Foals az utolsó kivételek egyike. Persze őket se igazán illik már a fiatalabbak között említeni, hiszen több mint egy évtizede, hogy megjelent az első nagylemezük, a tagok is mind betöltötték a harmincat. Az oxfordi csapat legutóbbi munkájával, a 2015-ös What Went Downnal minden tekintetben felért a csúcsra, úgyhogy sokan várták, hogy mit gurítanak legközelebb Yannis Philippakisék. A friss, ötödik albumra 5/5-öt adott az NME, de ez persze még semmit sem jelent, hiszen a szebb napokat látott, immáron csak online elérhető magazin az 1975 mindkét legutóbbi lemezét az adott év legjobbjának választotta, úgyhogy róluk ennyit. Mint már a címéből is kitűnik, az Everything not Saved will be Lost – Part 1 egy dupla széria első kiadása; a második rész valamikor az ősz folyamán várható. Három fontos változást mindenképp meg kell említeni: 1. a munkálatok során otthagyta az így négytagúra zsugorodott zenekart Walter Gervers basszusgitáros; 2. ezúttal nem működött közre külső producer; 3. a What Went Downhoz képest kevésbé rockosak a számok. Az első maxinak választott Exits kifejezetten elektronikus, táncos dal, és nem is rossz darab, csak sajnos hiányzik belőle egy épkézláb refrén. Jóval erősebb a második kislemezként kiadott On the Luna, és nem csak azért, mert ez egy pörgősebb, rockosabb tétel. Hasonlóan lendületes és izgalmas a White Onions, az In Degrees és a Syrups is, míg a Sunday nagyívű balladaként indul, hogy aztán jó kis afrobeates őrjöngésbe torkolljon. A háromnegyed perces Surf Pt. 1 már a folytatást előlegezi meg, ami pedig az I’m Done with the World című balladát illeti, azzal kapcsolatban azt nyilatkozta a frontember, hogy direkt került a lemez végére, mert tökéletes kontrasztban áll a második album intrójával. Soha rosszabb cliffhangert.

Transgressive/Warner, 2019

Figyelmébe ajánljuk

Candide és az elveszett objektivitás

Politikai irányultságuktól függetlenül a legtöbb összeesküvés-elméletet hasonló intellektuális impulzusok mozgatják: valamilyen rejtett igazság felfedése (általában vélt vagy valós igazságtalanság eltörlése céljából), és a hatalom/elnyomás forrásának egy jól beazonosítható (és célba vehető) pontba tömörítése.

A bomlás virága

1990, Kijev, a Szovjetunió az utolsókat rúgja, egyesek már tudni vélik, mások elképzelni se, de a „kommunizmus” szót már senki ki nem ejti a száján – talán a hősnő kitüntetésekkel dekorált nagypapája szóba hozná („Elvtársak! Kedves barátaim!”), de senki nem figyel köszöntőjére.

Mi történik a föld alatt?

A Nemzeti Nagykönyvtár könyvkiadói részlegén szolgálatot teljesítő Becsey Gergely egy emberi füldarabot talált az egyik könyvszállító kocsi platóján, majd a szintén könyvtáros barátjával, Zoltánnal nyomozni kezdenek.

Közlemény

  • Narancs

Kedves Olvasóink,

lapunk idei utolsó száma a jövő héten jelenik meg, és csütörtök helyett már szerdán megvásárolható lesz a megszokott árushelyeken. 

Megint lebukott egy pap

Történetesen megint egy úgynevezett NER-pap (ez valami olyasmi kifejezés, mint a komcsi alatt a békepap volt, tulajdonképpen most is nyugodtan hívhatnánk őket békepapoknak, ugyan, mi változott).

99 éven át

Zielinski Szilárdot (1860–1924) a hazai vasbeton-építészet atyjaként őrzi az emlékezet, ám mielőtt ebbéli tevékenysége kibontakozhatott volna, nagyívű közlekedési koncepciót dolgozott ki.

Félúton

Érdekes interjút adott hétfő este az ATV Egyenes beszéd című műsorának Lázár János közlekedési és építésügyi miniszter.

Lukács György második halála

  • Kardos András

Fiatalkorában Georg Simmel, Emil Lask, Ernst Bloch, Max Weber és még sok más nagy filozófus mondotta, írta, gondolta, hogy Lukács György filozófiai zseni. Lukács hosszú életében bármely fordulata, üldözése, emigrációja határozta meg éppen a filozófus helyzetét, egy dolog biztos volt: marxizmus előtti fiatalkorában, éppen úgy, mint marxista fordulata után, a legnagyobb filozófusok közé tartozott.

Prés alatt

  • Fleck Zoltán

Az év elején kezdte meg működését az új összetételű Országos Bírói Tanács (OBT), amely a 2018 és 2024 közötti, Magyarországon szokatlanul karakán és a függetlenségért harcokat vállaló testületet váltotta fel.

Az embert látni

Kultúrát közvetíteni – ez volt a népművelő feladata. Miközben a kultúraközvetítés kifejezés és a népművelő szó egyaránt kérdéseket vet fel, egy olyan szakma tűnt el, illetve alakult át, amelynek hetvenes évekbeli virágkora máig hatással van az életünkre.

Tesztidőszak

Újabb hecckampányában a Mi Hazánk a kormányoldaltól már ismerős stílusban mossa össze a homoszexualitást a pedofíliával, az utóbbival vádolva az LMBTQ-közösség ismert szereplőit. Az ügyek kirobbantói furcsa módon a kormánymédiából ugrottak ki a leleplezések hitelesebbé tétele érdekében.