lemez - MERCURY REV: SNOWFLAKE MIDNIGHT

  • - kovacsm -
  • 2008. november 13.

Zene

A Mercury Revet a Pink Floydhoz hasonlítani jó nagy hülyeségnek tűnik, nemcsak nagyságrendileg, de sok más tekintetben is, mégsem haszontalan talán elindulni ezen a vonalon, mert - mint látni fogjuk - meglepő egyezésekre derülhet fény. Jonathan Donahue zenekara is igen erősen indult, csodásan degenerált gitárzenéjük a kilencvenes évek elején a legizgalmasabb hallgatnivalók közé tartozott.
A Mercury Revet a Pink Floydhoz hasonlítani jó nagy hülyeségnek tûnik, nemcsak nagyságrendileg, de sok más tekintetben is, mégsem haszontalan talán elindulni ezen a vonalon, mert - mint látni fogjuk - meglepõ egyezésekre derülhet fény. Jonathan Donahue zenekara is igen erõsen indult, csodásan degenerált gitárzenéjük a kilencvenes évek elején a legizgalmasabb hallgatnivalók közé tartozott. Sajnos hamar megváltak zavarodott énekesüktõl, David Bakertõl, és stílusuk is jelentõs fazonigazításon ment keresztül, a fülsiketítõ gitárgerjedelem helyét finoman csilingelõ hangzások vették át. Továbbra is fontos - és immár népszerû - lemezeket készítettek, de a mámorító õrületet hátrahagyva vészesen közeledtek az elegáns semmitmondás felé. A Snowflake Midnighton megkísérlik visszaterelni a zenekart a helyes ösvényre, de sajnos csak tovább tetézik a bajt. A basszusgitárosból idõközben keresett hangmérnökké, producerré elõlépõ Dave Fridmann szakít a védjegyének számító míves gitárhangzással, és a rideg elektronika mázával önti nyakon Donahue nagy ívû dalait. A sokszor kimondottan gorombára vett hangzást böhöm bítek súlyosbítják, és a csendes, altatódalszerû kezdéstõl hat-hét perc alatt rendre sikerül eljutni a diszkós lüktetésig és vissza. A számok egybefüggõ zenefolyammá állnak össze, a végeredmény kis híján rockopera. Olyasmi az összkép, mintha az Air a zord 10,000 Hz Legend lemezen feldolgozta volna a Bohemian Rhapsodyt. Nem véletlenül nem tette. A Mercury Rev hajlamos a humortalan magabiztosságra, és ez minden korábbinál erõsebb most. Nagy büszkén megépítették A falat, de piciben, legóból.

V2, 2008

**

Figyelmébe ajánljuk

Szól a jazz

Az ún. közrádió, amelyet egy ideje inkább állami rádiónak esik jól nevezni, új csatornát indított. Óvatos szerszámsuhintgatás ez, egyelőre kísérleti adást sugároznak csupán, és a hamarosan induló „rendes” műsorfolyam is online lesz elérhető, a hagyományos éterbe egyelőre nem küldik a projektet.

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.