Freddie visszatér

  • - legát -
  • 1996. november 28.

Zene

Freddie Mercury ötvenedik születésnapját ünnepelve, halálának ötödik évfordulójára emlékezve néhány magyar énekes vette a bátorságot, és megtanult néhány Queen-dalt. Az E-klubban aztán összejöttek, és csináltak egy emlékkoncertet.

Freddie Mercury halálát követően a maradék hármak hetedhét műholdra szóló Queen-koncertet rendeztek a Wembley stadionban, ahol énekespótló énekesek sora lépett föl, Liza Minellitől Paul Youngig, Annie Lennoxtól Elton Johnig: boldog-boldogtalan, mindenki, aki számít. A monstre megemlékezésen kellemes meglepetések (Lisa Stansfield, George Michael) keveredtek kínos megnyilvánulásokkal (Robert Plant, Roger Daltrey), David Bowie elmondta a Miatyánkot, Axl Rose pedig divatba hozta a Kill Your Idol feliratú, fluoreszkáló Krisztus-fejet ábrázoló pólót. Az egész dolog leginkább arra volt jó, hogy a világ megkapja a Live Aid óta megszokott évi rendes szuperkoncertadagját, az "üzenet" - Freddie még ma is élne, ha a biztonságos szex híve lett volna - félúton elakadt; sokkal látványosabb volt, ahogy a világsztárok összeborulva éneklik, "we are the champions", a célközönség pedig sirathatta a nagy énekest, hogy kiesett ebből a bajnokságból.

A csillagszórós lelki terror természetesen CD-n, kazettán, kulcstartón és gyufaskatulyán is megjelent, a bevétellel az AIDS-kutatásra jótékonykodtak, nem csoda, hogy a megaakció néhány lelkes magyar fantáziáját is megmozgatta.

Frenreisz Károly volt az első, aki emlékezett egy jó nagyot. Az "ó, Freddie, mért mentél el, a show-nak folytatódnia kell" refrén méltán pályázhatott az év legszarabb rímpárja címre, ami, ismerve a hazai viszonyokat, tulajdonképpen sikerként is elkönyvelhető, mások viszont nem emlékdallal, hanem az "originál Queen"-t bemagolva próbálkoztak. A legmesszebbre

a Pitbull együttes

tagjaiból alakult Magyarországi Queen Emlékzenekar jutott, róluk már a Petőfi Csarnokban hosszú évek óta működő The Hungarian Queen Fan Club igazán elfogult rajongói is elismeréssel beszéltek. Az eddig fű alatt működő stréberek idén érezhették, hogy eljött az ő idejük, mivel 1996 az évfordulók éve, amit Freddie Mercury sem úszhatott meg. Idén lenne ötvenéves, éppen öt éve távozott: ennél aktuálisabb időpont nem lesz már ebben az évezredben, ha valaki Queen-emlékkoncertet akar rendezni.

Megtörtént.

November 24-én az E-klubban végre megdicsőülhetett a Magyarországi Queen Emlékzenekar meg egy rakás énekes, akik vették a bátorságot, hogy valami olyasmivel hozakodjanak elő, ami egy kicsivel több, mint néhány videóklipről lenyúlt olcsó gesztus. A szervezők ugyanis az emlékzenekar mellé a legváltozatosabb magyar Freddie-jelölteket szerződtették, panoptikumi figurákat, rockereket, diszkósztárokat vegyesen.

"Sajnos már öt éve... Pontosan 1991. november 24-én távozott Freddie Mercury, a rockzene és egyáltalán a szórakoztatóipar egyik legnagyobb alakja az élők sorából. Hihetetlen dolog bárki elvesztése, hát még egy ekkora világsztár tragédiája, akit rajongók millióinak szeretete övez(ett), annak ellenére, hogy tudtuk róla, nem épp a mindennapos közerkölcsök között élte életének legnagyobb részét. Ám zsenialitása, tehetsége és minden egyes színpadi megnyilvánulása feledtette azon cselekedeteit, melyeket földi léte alatt csakis a bulvárlapok mindenre elszánt tollforgató hiénái szimatolhattak ki." A koncertre invitáló szórólap valami eszméletlen takony rendezvényt sejtetett, ahol olyan közhelyek pótolják majd a hiányosságokat, amitől még Oszvald Marika is kellemetlenül érezné magát. A szirupos halottgyalázás azonban elmaradt, helyette

egy egészen korrekt rockkoncert

részesei lehettünk, ahol Szűcs Norbert gitárja majdnem úgy szólt, mint Brian May legendás barkácshangszere, Jankai Béla hozta az ismerős szintetizátor-hangszíneket, sőt az őszinte lelkesedés még a nyilvánvaló alibiket is megbocsáthatóvá tette. A zenekar tudta, hogy a közönség tudja, jókora kimosolygások jelentették a konspirációs kamut, a beindulásnak mégsem ártott. Szerencsére a fellépő énekesek is tudták, az lesz a legjobb, ha nem erre az estére időzítik a magyar rock and roll-forradalom meghirdetését, mindenki megpróbált diszkrét maradni. Saját képességeihez mérten próbálkozott Homonyik Sándor és Kalapács József, Mr. Basary és Takáts Tamás. Demeter György a Bulldózerből és Sipos Péter az Irigy Hónaljmirigyből igazán nagyszerű dolgokat produkáltak, mégis a nagy meglepetést Császár Előd és Márton Csaba felbukkanása jelentette, a két ízlésterrorista ugyanis bebizonyította, hogy nem csak olcsó provokatív baromságokra képes.

Az emlékkoncertet a szerénység és a pózmentesség tette emlékezetessé, éppen azok a tulajdonságok, amelyek nélkül Freddie Mercury sohasem válhatott volna legendává. Még sincs ellentmondás, mivel ezt az estet valóban csak így lehetett megmenteni a cikitől, a kínostól. Az E-klubban összejött az, ami négy évvel ezelőtt a Wembleyben - nagy pályán - sehogy sem sikerült.

- legát -

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.