Freddie visszatér

  • - legát -
  • 1996. november 28.

Zene

Freddie Mercury ötvenedik születésnapját ünnepelve, halálának ötödik évfordulójára emlékezve néhány magyar énekes vette a bátorságot, és megtanult néhány Queen-dalt. Az E-klubban aztán összejöttek, és csináltak egy emlékkoncertet.

Freddie Mercury halálát követően a maradék hármak hetedhét műholdra szóló Queen-koncertet rendeztek a Wembley stadionban, ahol énekespótló énekesek sora lépett föl, Liza Minellitől Paul Youngig, Annie Lennoxtól Elton Johnig: boldog-boldogtalan, mindenki, aki számít. A monstre megemlékezésen kellemes meglepetések (Lisa Stansfield, George Michael) keveredtek kínos megnyilvánulásokkal (Robert Plant, Roger Daltrey), David Bowie elmondta a Miatyánkot, Axl Rose pedig divatba hozta a Kill Your Idol feliratú, fluoreszkáló Krisztus-fejet ábrázoló pólót. Az egész dolog leginkább arra volt jó, hogy a világ megkapja a Live Aid óta megszokott évi rendes szuperkoncertadagját, az "üzenet" - Freddie még ma is élne, ha a biztonságos szex híve lett volna - félúton elakadt; sokkal látványosabb volt, ahogy a világsztárok összeborulva éneklik, "we are the champions", a célközönség pedig sirathatta a nagy énekest, hogy kiesett ebből a bajnokságból.

A csillagszórós lelki terror természetesen CD-n, kazettán, kulcstartón és gyufaskatulyán is megjelent, a bevétellel az AIDS-kutatásra jótékonykodtak, nem csoda, hogy a megaakció néhány lelkes magyar fantáziáját is megmozgatta.

Frenreisz Károly volt az első, aki emlékezett egy jó nagyot. Az "ó, Freddie, mért mentél el, a show-nak folytatódnia kell" refrén méltán pályázhatott az év legszarabb rímpárja címre, ami, ismerve a hazai viszonyokat, tulajdonképpen sikerként is elkönyvelhető, mások viszont nem emlékdallal, hanem az "originál Queen"-t bemagolva próbálkoztak. A legmesszebbre

a Pitbull együttes

tagjaiból alakult Magyarországi Queen Emlékzenekar jutott, róluk már a Petőfi Csarnokban hosszú évek óta működő The Hungarian Queen Fan Club igazán elfogult rajongói is elismeréssel beszéltek. Az eddig fű alatt működő stréberek idén érezhették, hogy eljött az ő idejük, mivel 1996 az évfordulók éve, amit Freddie Mercury sem úszhatott meg. Idén lenne ötvenéves, éppen öt éve távozott: ennél aktuálisabb időpont nem lesz már ebben az évezredben, ha valaki Queen-emlékkoncertet akar rendezni.

Megtörtént.

November 24-én az E-klubban végre megdicsőülhetett a Magyarországi Queen Emlékzenekar meg egy rakás énekes, akik vették a bátorságot, hogy valami olyasmivel hozakodjanak elő, ami egy kicsivel több, mint néhány videóklipről lenyúlt olcsó gesztus. A szervezők ugyanis az emlékzenekar mellé a legváltozatosabb magyar Freddie-jelölteket szerződtették, panoptikumi figurákat, rockereket, diszkósztárokat vegyesen.

"Sajnos már öt éve... Pontosan 1991. november 24-én távozott Freddie Mercury, a rockzene és egyáltalán a szórakoztatóipar egyik legnagyobb alakja az élők sorából. Hihetetlen dolog bárki elvesztése, hát még egy ekkora világsztár tragédiája, akit rajongók millióinak szeretete övez(ett), annak ellenére, hogy tudtuk róla, nem épp a mindennapos közerkölcsök között élte életének legnagyobb részét. Ám zsenialitása, tehetsége és minden egyes színpadi megnyilvánulása feledtette azon cselekedeteit, melyeket földi léte alatt csakis a bulvárlapok mindenre elszánt tollforgató hiénái szimatolhattak ki." A koncertre invitáló szórólap valami eszméletlen takony rendezvényt sejtetett, ahol olyan közhelyek pótolják majd a hiányosságokat, amitől még Oszvald Marika is kellemetlenül érezné magát. A szirupos halottgyalázás azonban elmaradt, helyette

egy egészen korrekt rockkoncert

részesei lehettünk, ahol Szűcs Norbert gitárja majdnem úgy szólt, mint Brian May legendás barkácshangszere, Jankai Béla hozta az ismerős szintetizátor-hangszíneket, sőt az őszinte lelkesedés még a nyilvánvaló alibiket is megbocsáthatóvá tette. A zenekar tudta, hogy a közönség tudja, jókora kimosolygások jelentették a konspirációs kamut, a beindulásnak mégsem ártott. Szerencsére a fellépő énekesek is tudták, az lesz a legjobb, ha nem erre az estére időzítik a magyar rock and roll-forradalom meghirdetését, mindenki megpróbált diszkrét maradni. Saját képességeihez mérten próbálkozott Homonyik Sándor és Kalapács József, Mr. Basary és Takáts Tamás. Demeter György a Bulldózerből és Sipos Péter az Irigy Hónaljmirigyből igazán nagyszerű dolgokat produkáltak, mégis a nagy meglepetést Császár Előd és Márton Csaba felbukkanása jelentette, a két ízlésterrorista ugyanis bebizonyította, hogy nem csak olcsó provokatív baromságokra képes.

Az emlékkoncertet a szerénység és a pózmentesség tette emlékezetessé, éppen azok a tulajdonságok, amelyek nélkül Freddie Mercury sohasem válhatott volna legendává. Még sincs ellentmondás, mivel ezt az estet valóban csak így lehetett megmenteni a cikitől, a kínostól. Az E-klubban összejött az, ami négy évvel ezelőtt a Wembleyben - nagy pályán - sehogy sem sikerült.

- legát -

Figyelmébe ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.

A miniszter titkos vágya

Jövőre lesz tíz éve, hogy Lázár János a kormányinfón közölte, megépül a balatoni körvasút abból az 1100 milliárd forintból, amit a kormány vasútfejlesztésekre szán. A projektnek 2023-ban kellett volna befejeződnie, és egy ideig a gyanús jelek mellett is úgy tűnt, hogy minden a tervek szerint alakul: 2021. június 18-án átadták az észak-balatoni vasútvonal Szabadbattyán és Balatonfüred közötti 55 kilométeres, villamosított szakaszát.

Ahol mindenki nyer

Orbán Viktor magyar miniszterelnök hétfőn baráti látogatáson tartózkodott a szomszédos Szlovákiában, ahol tárgyalásokat folytatott Robert Fico miniszterelnökkel és Peter Pellegrini államfővel. Hogy miről tárgyaltak, arról sok okosságot nem lehetett megtudni, az államfő hivatala nem adott ki közleményt, posztoltak egy kényszeredett fotót és lapoztak; a miniszterelnök, Orbán „régi barátja” ennél egy fokkal udvariasabbnak bizonyult, amikor valamiféle memorandumot írt alá vendégével; annak nagyjából annyi volt a veleje, hogy Fico és Orbán matadorok, és reményeik szerint még sokáig azok is maradnak (Robert Fico szíves közlése).

„Inkább magamat választom”

A Budaörsi Latinovits Színház fiatal színésze a versenysport helyett végül a színház mellett döntött, és ebben nagy szerepe volt Takács Vera televíziós szerkesztőnek, rendezőnek is. Bár jelentős színházi és ismert filmes szerepek is kötődnek hozzá, azért felmerülnek számára a színház mellett más opciók is.

Az irgalom atyja

Megosztott egyházat és félig megkezdett reformokat hagyott maga után, de olyan mintát kínált a jövő egyházfőinek, amely nemcsak a katolikusoknak, hanem a világiaknak is rokonszenves lehet. Ügyesebb politikus és élesebb nyelvű gondolkodó volt, mint sejtenénk.