Lemez

Gautier Capuçon: Schumann

  • - csk -
  • 2019. június 23.

Zene

Az 1981-ben született francia csellista hangszerének ünnepelt sztárja. Olyan karmesterekkel dolgozott együtt, mint Abbado és Boulez, s az utóbbi években számos lemeze jelent meg a csellórepertoár legfontosabb opusaival. Most Schumann műveiből állított össze egy CD-re valót: az album kínálatában szerepel a Csellóverseny (a-moll, op. 129), az Öt darab népi dallamokra (op. 102), az Adagio és Allegro (op. 70), az op. 73-as és az op. 88-as Phantasiestücke-sorozat. Nem minden darab készült eredetileg is csellóra, de ahol nem ez a javasolt hangszer (mint a klarinétra komponált op. 73 vagy a kürtre fogalmazott op. 70 esetében), ott Schumann az alternatívák között említi a csellón való megszólaltatás lehetőségét.

A partnerek nagyon rangosak: az Európai Kamarazenekar az idős Bernard Haitink vezényletével, a zongorás kamaradarabokban Mar­tha Argerich, akinek luganói fesztiváljain Gautier Capuçon éveken át visszatérő vendég volt, az op. 88-as Fantáziadarabokban Renaud Capuçon. Az előadásokat perfekt kidolgozás és magas fokú professzionalizmus jellemzi: Haitink bölcsen irányít, a kamarazenekar nagy biztonsággal kísér, Argerich hozza rendkívüli formátumát, és Renaud Capuçon is nemzetközi klasszishoz illő színvonalon hegedül. Gautier Capuçon hangja gazdag és sokszínű, virtuozitása természetes, vonója alatt a karakterizálás megjeleníti Schumann zenéjének vonzón szélsőséges hangulathullámzását. Nekünk, magyaroknak azonban a lemezt hallgatva óhatatlanul eszünkbe jut: Perényi Miklós és Várdai István tartalmasabb egyéniség, jelentősebb művész Gautier Capuçonnál.

Warner Classics, 2019

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.