mi a kotta?

Helyettem, kis virág

  • mi a kotta
  • 2012. január 8.

Zene

Lassanként istenhozzádot mondunk az egész éves Liszt-bicentenáriumnak, s ezt a hosszú sorozatot a karácsonyhoz vészesen közeledvén ildomos ajándékozással lezárni, méghozzá egy olyan ajándékkal, amelynek adományozója maga Liszt Ferenc. Kivételesen nem csupán geil szépelgés és üres retorika ez a fordulat, ugyanis a Ránki-Klukon család és az MR Gyermekkórusának közös előkarácsonyi koncertjét valóban egy Liszt-ajándék nyitja majd (Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem, december 10., fél nyolc). Merthogy éppen százharminc éve, 1881 karácsonyán az idős zeneszerző művészi ajándékkal lepte meg Daniela nevű leányunokáját: római szállodai szobájában eljátszotta neki Karácsonyfa című zongoraciklusát, amely most négykezes változatban érkezik mielénk. Hétfőn azután Fülei Balázs is ad egy iskolásoknak szánt Liszt-matinékoncertet (Fesztiválszínház, december 12., tizenegy óra), ámde az elkövetkező napok domináns hangszeresei tán mégis inkább a hegedűsök lesznek. Mindenekelőtt és legfőként a Concerto Budapest koncertvendégeként fellépő, idén 40 esztendős virtuóz, Vadim Repin, aki Tallinn és Tel-Aviv között utaztában eljátssza majd nekünk Szergej Prokofjev II. (g-moll) hegedűversenyét (Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem, december 13., fél nyolc). Vagyis azt a versenyművet, amelyet az orosz zeneszerző francia hegedűművész és madridi ősbemutató számára komponált 1935-ben, abban az évben, amikor az emigráns művész vesztére hazatelepült, hogy azután haláláig a Szovjetunióban (f)éljen. S persze rögvest az ifjú Banda Ádám is említtessék, aki nem is csak egy, de mindjárt két kamarakoncerten vonul majd dobogóra: szombaton mindennemű hegedűs bravúrdarabokkal (Festetics-palota, december 10., hét óra), kedden pedig Dohnányi-Hubay gerincű programmal próbára téve nyírettyűjét (Hubay Zeneterem, Hotel Victoria, december 13., fél nyolc).

A héten egyebekben egy születési centenáriumról is megemlékezhetünk, merthogy decemberben lehetne százesztendős Szervánszky Endre (1911-1977), akinek emlékezetét most pénteken a Magyar Rádió 6-os stúdiójában fogják megidézni a Serei Zsolt által vezényelt MR Szimfonikusok (december 9., fél nyolc). Az egykoron a Szabad Nép zenekritikusaként működött zeneszerző gyors ütemben két Kossuth-díjat is elnyert az ötvenes évek első felében. Ám hogy Szervánszky Kodály-hatástól a Bartók-hatás felé elmozduló művészete tán ma sem egészen érdektelen a hallgató számára, azt az esedékes koncerten olyan művek bizonyíthatják majd, mint a Varga Gábor szólójával felcsendülő 1950-es Klarinétszerenád, a József Attila emlékére komponált 1954-es, öttételes Concerto, vagy éppen a Szervánszky avantgárd hajlandóságával hajdanán oly nagy vihart kavart Hat zenekari darab 1959-ből.

S végezetül ezen a hétvégén is kapunk valami szépet és jót New Yorkból: Charles Gounod Faustjának HD-közvetítését, vadonatúj produkcióban, a mellékelt illusztráció bizonysága szerint is roppant fotogén és persze hangjában is jelentékeny tenor, Jonas Kaufmann címszereplésével (Fesztiválszínház és Uránia, december 10., hét óra).

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.