mi a kotta?

Helyettem, kis virág

  • mi a kotta
  • 2012. január 8.

Zene

Lassanként istenhozzádot mondunk az egész éves Liszt-bicentenáriumnak, s ezt a hosszú sorozatot a karácsonyhoz vészesen közeledvén ildomos ajándékozással lezárni, méghozzá egy olyan ajándékkal, amelynek adományozója maga Liszt Ferenc. Kivételesen nem csupán geil szépelgés és üres retorika ez a fordulat, ugyanis a Ránki-Klukon család és az MR Gyermekkórusának közös előkarácsonyi koncertjét valóban egy Liszt-ajándék nyitja majd (Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem, december 10., fél nyolc). Merthogy éppen százharminc éve, 1881 karácsonyán az idős zeneszerző művészi ajándékkal lepte meg Daniela nevű leányunokáját: római szállodai szobájában eljátszotta neki Karácsonyfa című zongoraciklusát, amely most négykezes változatban érkezik mielénk. Hétfőn azután Fülei Balázs is ad egy iskolásoknak szánt Liszt-matinékoncertet (Fesztiválszínház, december 12., tizenegy óra), ámde az elkövetkező napok domináns hangszeresei tán mégis inkább a hegedűsök lesznek. Mindenekelőtt és legfőként a Concerto Budapest koncertvendégeként fellépő, idén 40 esztendős virtuóz, Vadim Repin, aki Tallinn és Tel-Aviv között utaztában eljátssza majd nekünk Szergej Prokofjev II. (g-moll) hegedűversenyét (Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem, december 13., fél nyolc). Vagyis azt a versenyművet, amelyet az orosz zeneszerző francia hegedűművész és madridi ősbemutató számára komponált 1935-ben, abban az évben, amikor az emigráns művész vesztére hazatelepült, hogy azután haláláig a Szovjetunióban (f)éljen. S persze rögvest az ifjú Banda Ádám is említtessék, aki nem is csak egy, de mindjárt két kamarakoncerten vonul majd dobogóra: szombaton mindennemű hegedűs bravúrdarabokkal (Festetics-palota, december 10., hét óra), kedden pedig Dohnányi-Hubay gerincű programmal próbára téve nyírettyűjét (Hubay Zeneterem, Hotel Victoria, december 13., fél nyolc).

A héten egyebekben egy születési centenáriumról is megemlékezhetünk, merthogy decemberben lehetne százesztendős Szervánszky Endre (1911-1977), akinek emlékezetét most pénteken a Magyar Rádió 6-os stúdiójában fogják megidézni a Serei Zsolt által vezényelt MR Szimfonikusok (december 9., fél nyolc). Az egykoron a Szabad Nép zenekritikusaként működött zeneszerző gyors ütemben két Kossuth-díjat is elnyert az ötvenes évek első felében. Ám hogy Szervánszky Kodály-hatástól a Bartók-hatás felé elmozduló művészete tán ma sem egészen érdektelen a hallgató számára, azt az esedékes koncerten olyan művek bizonyíthatják majd, mint a Varga Gábor szólójával felcsendülő 1950-es Klarinétszerenád, a József Attila emlékére komponált 1954-es, öttételes Concerto, vagy éppen a Szervánszky avantgárd hajlandóságával hajdanán oly nagy vihart kavart Hat zenekari darab 1959-ből.

S végezetül ezen a hétvégén is kapunk valami szépet és jót New Yorkból: Charles Gounod Faustjának HD-közvetítését, vadonatúj produkcióban, a mellékelt illusztráció bizonysága szerint is roppant fotogén és persze hangjában is jelentékeny tenor, Jonas Kaufmann címszereplésével (Fesztiválszínház és Uránia, december 10., hét óra).

Figyelmébe ajánljuk