Lemez

Hommage à Boulez

  • - csk -
  • 2017. szeptember 30.

Zene

A második világháborút követő évtizedekben a modern zene stílusának alakulását meghatározta egy német kisváros, Darmstadt nyári fesztiválja. Bár az Internationale Ferienkurse für Neue Musik közönsége egy viszonylag szűk szakmai elitből verbuválódott, Darmstadt mégis a 20. század második felében lezajlott komolyzenei stílusfejlődés egyik legfőbb erjesztője lett. A három vezéralak az olasz Luigi Nono, a német Karlheinz Stockhausen és a francia Pierre Boulez. Az utóbbi tevékenysége messze túlnőtt az avantgárd keretein, és a mainstream zenekultúrába is betagozódott, hiszen Boulez nemcsak zeneszerző és teoretikus, de a 20. század második felének egyik legnagyobb karmestere is volt: revelatív Wagner-dirigens, fontos Mahler- és Debussy-interpretátor, Stravinsky és Bartók műveinek alapvető tolmácsa. Párizsban, 1970-ben Pompidou kezdeményezésére az ő kedvéért alapította a francia állam az IRCAM intézményét. Maratoni pályát futott be: 90 évesen halt meg 2016-ban, és szinte az utolsó hónapokig aktív maradt.

A művészete előtt tisztelgő kétlemezes album informatív és sokszínű válogatás a fontos művekből: tartalmaz nagyszabású kései alkotást (Dérive 2, 2009) éppúgy, mint antológiadarabbá vált korai opust (Le marteau sans maître, 1955), ensemble-kompozíciókat (Mémoriale, 1985/93; Messagesquisse, 1976/77), valamint szólóhangszerre és elektronikára írt zenét (Dialogue de l’ombre double, 1984; Anthèmes 2, 1997). A Marteau felvételét a szerző vezényli, a többi darab Boulez barátja és gyakori művészpartnere, Daniel Barenboim betanításában hangzik el, az általa közép-keleti és nyugat-európai fiatal muzsikusokból alapított West-Eastern Divan Orchestra előadásában. A felvételek magától értődő természetességgel mutatják fel Boulez zenéjének komplexitását és ellentmondásosságát: intellektualizmusát és elvontságát éppúgy, mint franciás színérzékenységét és érzékiségét.

Deutsche Grammophon, 2017

 

Figyelmébe ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.