Koncert

Igor Levit és a Bécsi Filharmonikusok

Zene

Olykor a legnagyszerűbb zenekarok is kifognak egy gyengébb estét: egészen tömören ezt a roppant kézenfekvő s mégis meghökkentő felismerést kínálta a Bécsi Filharmonikusok múlt hétfői vendégjátéka. A magyarázat persze részben felderíthető, még ha az egyik alapvető ok éppenséggel ránk is üt vissza: a pesti koncertköhögés januárban eleve megemelt zajszintje ez alkalommal új rekordot állított be, mindjárt a felfedezésre felkínált delikát nyitószámot, az amerikai Charles Ives Háborús hősök emléknapja című tételét eredményesen közömbösítve. A másik fő ok legalább már nem a mi sarunk, úgy hívják, Michael Tilson Thomas. A nagynevű karmester ugyanis ezen a hangversenyen a szokottnál is unalmasabbnak tűnt, s működésével néha hosszú percekre fáddá tette csodazenekara közlendőjét. Így aztán a második részben felhangzó Brahms-szimfónia megannyi kitöltetlen ütemével bizony szét-szétcsúszott, és ez még azzal együtt is csalódást keltőnek volt ítélhető, hogy persze most is folyvást észbe vehettük, milyen pompás hangszeres művészek szolgálnak a bécsi együttesben, különösen annak rezes szekciójában. A muzikális összejövetelnek mégis leginkább Igor Levit zongorajátéka adott igazi értelmet, hiszen a csupa ideg s a mélyről felszakadó nézőtéri köhögéseket láthatóan nehezményező szólista túlzás nélkül parádésan szólaltatta meg Beethoven c-moll zongoraversenyét. Az 1987-es születésű pianista, akit legelőször talán a Liszt-bicentenáriumon, 2011-ben a Millenárison hallhatott az akkor bizony korántsem eléggé figyelmes magyar közönség, ma már köztudottan világhírű nagy művész, méghozzá nem csupán papíron. Ő ennek megfelelő színvonalon és ihletettséggel játszott, s mi is e tény ismeretében hallgattuk Levit zongorázását, szerencsénkre anélkül, hogy közös élményünket menet közben retusálni kellett volna.

Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem, január 21.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát.