Fesztivál

II. Kolorádó Fesztivál

  • - urfi -
  • 2017. július 15.

Zene

„Most valószínűleg ez a legjobb fesztivál a világon” – mondja a színpadon Szabó Benedek, a majdnem-fiatal generáció trubadúrja. Amire persze lehetne mosolyogva legyinteni, csak hát pont ez a lényeg: a Kolorádó képes elhitetni a látogatóval, hogy valami egyedül­álló, különleges, titkos esemény részese lehet. Ehhez képest minden másodlagos, de a tavaly indított, hosszú távra tervezett fesztiválnak számos erénye van még. A legnagyobb a gyönyörű helyszín, a Nagykovácsi melletti erdő, illetve maga a közönség: csupa jó arcú, jókedvű fiatal. A többi már csak harmadlagos tényező lehet: a nyári fesztiválokon megszokottnál sokkal jobban megválogatott, alternatívabb fellépők, az egyáltalán nem olcsó, de még megfizethető jegy-, étel- és italárak (napijegy: 7000 Ft, sör: 550 Ft), illetve a térerő hiánya. Igen, az utóbbi egyértelműen pozitívum, amire a szervezők rá is játszanak a marketingben, hiszen „a térerő­hiány és a friss levegő a legjobb modernkori ajzószer”.

Az idén már ismertebb külföldi nevekkel is feldúsított kínálatban az elektronikus zene a legerősebb, de van sok más is, napközben pedig jól kitalált művészeti és társadalmi programokkal lehet elütni az időt, ha az ember kint alszik egy sátorban. Ami már csak azért is jó ötlet, mert a közlekedés továbbra is nehézkes, pláne hajnalban hazafelé (bár tavaly állítólag még rosszabb volt, hiszen akkor egyáltalán nem voltak shuttle buszok). De valószínűleg sem ez, sem a meglepően hideg idő nem tudja megmenteni a Kolorádót attól, hogy néhány év alatt szerethető, de zsúfolt tömegrendezvénnyé váljon.

Nagykovácsi, június 7–11.

Figyelmébe ajánljuk

Halál kasmírpulóverben

Almodóvar öregszik. E tény új dolgokra sarkallja: megjött az étvágya, hogy az öregedésről és a halál egyre nyomasztóbb közelségéről meséljen, és el-elkalandozik spanyol anyanyelvétől.

Mi végre, mi végre?

A Láthatáron Csoport új produkciójának az alcíme – részvételi boldogulás 90 percben – csak első pillanatban tűnik furcsának, hisz’ mindenki próbál valahogyan boldogulni. Együtt, külön, akárhogy. De van-e értelme az egésznek?

Dubček dadogása

2023. október 17-én Pekingben, ahová Kína önfényező „Egy övezet, egy út” fórumára Orbán Viktor egyedüli uniós politikusként utazott el, a magyar kormányfő Vlagyimir Putyinnal is tárgyalt.

Sorcsere Brüsszelben

Az Európai Parlament október 27-én jóváhagyta az Ursula von der Leyen vezette második Európai Bizottság névsorát, rajta a magyar Várhelyi Olivérrel. Az EU új végrehajtó szerve, „kormánya” december 1-jén kezdte meg munkáját, és a 2029-es európai választásokig lesz hivatalban. Ugyanekkor történt őrségváltás az állam- és kormányfők testületében, az Európai Tanácsban is, ahol a belga liberális Charles Michel helyére a portugál szocialista António Costa lépett elnökként. Ezzel teljessé vált a tisztújítás az uniós intézmények élén.

Digidemokrácia

  • Bretter Zoltán

Az elmúlt években sokszor tettem fel magamnak azt a kérdést, hogy vajon hol marad a „román Orbán Viktor”? Az elnökválasztás november 24-én tartott első fordulójának másnapján Romániában mindenki azt kérdezte, hogy honnan bukkant föl Orbán Viktor románsággal súlyosbított változata?

A tétovák és a rutinos betartók

Két hónap után sem jutottak dűlőre egymással a frakciók a Fővárosi Közgyűlésben a főpolgármester-helyettesek ügyében, és nem tűnik úgy, hogy közelednének az álláspontok. A Tisza Párt mintha továbbra is keresné a helyét a fővárosi politikában.

Mennyek és poklok

Jövő márciusban lejár Matolcsy György mandátuma az MNB élén, utóda Varga Mihály pénzügyminiszter lesz. Mit köszönhetünk Matolcsy jegybankelnöknek a Pallas Athéné Alapítványokon, a „kőgazdag” fián és a még mindig magas alapkamaton kívül?

„Ezt ma egy magyar bíró nem meri kimondani”

Másfél évtizede dekorálja ki a kormány társadalmi célú hirdetéseknek álcázott propagandaplakátjait a pécsi jogász, akit ezért elmarasztalt a bíróság. Nem adja fel, az elzárást is vállalja a szabad véleménynyilvánításért. Örül annak, hogy az „óbaloldal” eltűnőben van, de szerinte a Tisza Párt nem tud választást nyerni ellenállási mozgalom nélkül.

„Megjelent egy elefánt”

Mit tesznek a szakemberek a hortobágyi őslovak védelméért, s hogyan kell elaltatni a Budapesti Állatkert egyik rinocéroszát – a Spektrum új, saját gyártású műsorából ez is kiderül, de a nézők a jegesmedvéktől kezdve a bölényeken át a viperákig rengeteg állattal találkozhatnak a nyolc epizódban. A Dr. S.O.S. – Vészhelyzet a vadonban két főszereplőjével beszélgettünk.

Felöltözhet, Mrs. Robinson

Miközben a média és a művészet a feminizmustól hangos, észre sem vesszük, hogy női egyenjogúság címen néha még mindig férfivágyakat kiszolgáló képeket, történeteket adnak el. A gerontoszex témáját feldolgozó filmeket olykor már önmagukban progressziónak tekintik – de vajon valódi reprezentálást nyújtanak-e az érintett nőknek, vagy csak mélyítik a problémát?