Lemez

Juhász Márton: Discovery

Zene

Juhász Márton Discovery című lemeze fekete-fehér waste land tájképpel igyekszik felhívni magára a figyelmet, pedig a zene ennél aligha lehetne személyesebb. Juhász dobosként annyira „beépült” a nemzetközi körforgásba, hogy pályafutását nehéz itthonról követni, e hasábokon Alan Benzie (Visszhang, 2018. június 6.) és az Euro-African Playground (Visszhang, 2015. október 22.) kapcsán volt róla szó. A Discovery a bázeli zeneakadémia ösztöndíja, egy egy­éves „edzőtábor” eredménye: vezető jazz-zenészek kiválasztott muzsikusokkal dolgoznak mesterkurzus­szinten. A majdnem ugyanezzel a zenekarral megjelent Focusyear ’18 (After This) homogénebb kicsit, azonban Juhász mostani lemezén mind a hét zenésztárs arcéle tisztán kirajzolódik: Ito Jumi egyenes éneke, Danny Ziemann basszusgitárt megszégyenítő nagybőgőhangja, Paco Andrea éneklő harsonája, Enrique Oliver átütő tenorszaxofonja, Szymon Mika sokárnyalatú elektromos gitárjátéka, Olga Konkova fejedelmien összetartó zongorázása és Sergio Wagner távoli szárnykürtje. A darabok karaktere is arra vall, hogy az oktett mind a 11 számban lényegesen eltérő dolgot akar mutatni – az első például egy a cappella prelú­dium –, ezért hajlamos vagyok nyolcszögletű idomnak látni a formációt. Csakhogy ez pontatlan hasonlat, mert az összes darabot Juhász szerezte, és dobol hozzájuk a saját témái megkövetelte választékossággal és változatossággal. Ha ez a műhelyforgács, milyen lesz a mestermunka?

Szerzői kiadás, 2019

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.