mi a kotta?

Kelemenék kabátban

  • mi a kotta
  • 2021. május 19.

Zene

Klasszikus zenei programajánló a 2021/20. hétre

„…megírtuk Bartók Béláról, hogy nagy talentum, aki küszködő tévelygéseiben szánnivaló és akit meg kellene menteni a magyar zenekultusz érdekében. Ma este fokozott lett a zsenialitása előtt való meghódolásunk, de a sajnálkozásunk is. A latin és germán zenei ultramodernségnek beteges eltúlzásai, amiket Bartók Béla produkál, komolyan venni csak az ezeken is áttörő zsenialitását szabad, az alkotásait azonban el kell utasítani. Hívői, rajongói neki is vannak, és az az óriási ünneplés, melynek részese volt, talán azt a tévedést ébresztik benne, hogy értő agyak, halló fülek és megérző lelkek vannak már az ő számára is. Nekünk fizikai fájdalom volt ez a zene, és ezt így ridegen megállapítani a szerző talentuma iránt való kötelességünknek tudjuk. Néhány esztendő múlva Bartók Béla maga is nevetni fog ezeken a kieszelésein, mert ha nem azt tenné, úgy azt kellene hinnünk róla, hogy ő már most nevet azokon, akik ezeket a dolgait komolyan veszik és akár sznobságból, akár degeneráltságból lelkesedni tudnak érte.”

Így számolt be a Pesti Napló kiküldött munkatársa 1910. március 20-án arról az előző napi „zeneszerzési estről”, amelyen Bartók I. vonósnégyesének ősbemutatóját tartotta a zenetörténeti érdemű Waldbauer–Kerpely kvartett. S habár a beszámoló bornírtsága eldisputálhatatlan, az újságíró annyiban mégis helyesen sejtette meg a jövendőt, hogy a tévelygő zeneszerző utóbb messzire került első kvartettje hangjától. Ezt éppenséggel Bartók vonósnégyeseivel is bizonyíthatnánk, hiszen e hat alkotás jószerint reprezentálja az életmű szakaszait. Erről most érzékletes és gyönyörködtető bizonyságot vehetünk azokon az online koncerten, amelyek a megújult összetételű – Kelemen Barnabás, Jonian Ilias Kadesha, Kokas Katalin és Vashti Mimosa Hunter alkotta – Kelemen Kvartett bemutatkozását ígérik a Bartók Tavasz programján (BMC, május 20. és 23., fél nyolc).

A fesztiválnak nevét kölcsönző zseni művei közül hétfőn azután a Concerto és a Zene is elénk jut majd a neten, méghozzá Juronics Tamás koncepciózus koreográfiájával együtt, amely a Kékszakállú, a Fából faragott királyfi és a Mandarin mellett magát Bartókot és Pásztory Dittát is színpadra fogja léptetni. A produkció karmestere Madaras Gergely, közreműködő zenekara pedig a Nemzeti Filharmonikusok együttese lesz (Nemzeti Hangversenyterem, május 24., fél nyolc).

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Figyelmébe ajánljuk

„Rá­adásul gonosz hőseinek drukkol”

A több mint kétezer strófás Nibelung-ének a középkori német irodalom talán legjelentősebb műve. Hogyan lehet ma aktuális egy 800 éves irodalmi mű? Miért volt szükség egy új magyar változatra? Erről beszélgettünk Márton László író-műfordítóval öt évvel ezelőtt. Idézzük fel a cikket!

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”