kiállítás - Pécsi József-Ösztöndíjasok

  • Böröczfy Virág
  • 2011. április 28.

Zene

A "fotóművészet" fogalmának tisztázatlansága hazai szakmai körökben évről évre egyre egyértelműbben mutatkozik meg a Derkovits-ösztöndíjasokhoz hasonló szempontok alapján támogatott fiatal fotósok velük egy időben megrendezett seregszemléjén. A beszámoló tárlaton a második éve ösztöndíjban részesülő alkotók mutatják be legújabb munkáikat.
A "fotómûvészet" fogalmának tisztázatlansága hazai szakmai körökben évrõl évre egyre egyértelmûbben mutatkozik meg a Derkovits-ösztöndíjasokhoz hasonló szempontok alapján támogatott fiatal fotósok velük egy idõben megrendezett seregszemléjén. A beszámoló tárlaton a második éve ösztöndíjban részesülõ alkotók mutatják be legújabb munkáikat. Az ilyen kiállítások jellemzõje elviekben a sokszínûség, hiszen az adott mûvészeti ágban különbözõ stratégiák szerint dolgozó alkotók friss szemléletû mûalkotásainak felvonultatásáról kéne szólniuk. Persze ennek elõfeltétele, hogy legyenek tehetséges fiatalok, akik képesek a fotográfia médiumában valamelyest átgondolt, eredeti projekteket felmutatni. Vagy legalább nem az unalomig ismert kliséket ismételni.

Az idén a bemutató minden eddiginél egyhangúbbra sikerült. Öt, a sajtóban is dolgozó riporter - az autonóm mûvészet jegyében készített - fotósorozatát tárják a nagyérdemû elé. Profi fotósokról lévén szó, színpompás képeik technikai szempontból tényleg kiemelkedõek; sehol egy zavaró elem, félrevivõ mozzanat, amely elterelhetné a nézõ figyelmét a nagybetûs mondanivalóról, amely mindegyiküknél - mi is lehetne más - a társadalmi visszásságok felmutatása. Képeik megejtõek, az arra fogékonyaknál esetleg könnyeket is elõcsalogathatnak. Annál is inkább, mert a mûvek megértése érdekében nincs szükség különösebb absztrakciós képességre. Nincsenek rejtett szálak, bonyolult utalások vagy akár áthallások a kortárs képzõmûvészet világából. Ez persze nem azt jelenti, hogy a kortárs fotó ennyire különbözne a többi mûvészeti ágtól, ahol ilyenek jócskán felbukkannak: az öt-tíz évvel ezelõtti pécsis bemutatókon találkozhattunk a mostaniaknál minden szempontból komplexebb képsorozatokkal is. Csak találgathatjuk, hogy a felhozatal esett-e vissza, vagy a kiválasztás szempontjai egyszerûsödtek.

Magyar Fotográfusok Háza, május 8-ig

**

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.