rés a présen

„Kitartóak vagyunk”

  • rés a présen
  • Artner Sisso
  • 2025. július 2.

Zene

Mészáros Zoltán igazgató, VeszprémFest

rés a présen: Mi indította el a VeszprémFest létrehozását?

Mészáros Zoltán: Az én fejemben született meg az ötlet, úgy 2002 környékén, a Szentháromság téren, fent a veszprémi várban, amely aztán később az első helyszínünk is lett. Rettenetesen inspiratív tér, Jancsó Miklós például itt forgatta a Fényes szelek című filmjét, és sok más művésznek is megmozgatta a fantáziáját. Szóval azt gondoltam, hogy ez egy méltó helyszín egy nemzetközi zenei fesztiválhoz, és noha nem azért építették, de egy ilyen 18. századi barokk épületekkel körbevett, antik teátrum alkalmas is erre. 2004-ben volt az első, de előtte két évig tartott az előkészítés. Eredetileg az volt a tervem – és az első négy-öt évben tartottuk is ezt a műfaji keretet –, hogy opera, világzene és dzsessz legyen műsoron. Ezek alapvetően ültetett nézőteres, maximum 3 ezer fős előadások voltak, ebben a körben kerestünk előadókat. A helyszín, az érseki palota egyedülálló volt. Aztán nyitottunk a pop felé, és később, a palota felújítása miatt el is költöztünk a Várhegy másik oldalára, és a régi Püspökkertben, az érsekek nyári rezidenciájának a parkjában, az úgynevezett História Kertben ütöttünk tanyát. Azóta itt vagyunk, és a helyszín adottságai már megengedik, hogy nagyobb sztárokat is elhívjunk, 4 ezer fős kon­certeket is rendezzünk.

rap: Milyen újdonságot hoz az idei program?

MZ: Eddig elkerültek bennünket a blues­sztárok, és szervezőként én is kicsit tartottam a műfajtól, mert nem tudtam, hogy van-e elegendő, bluesra fogékony közönség. Erőteljesen 50 pluszos a közönségünk, de a 70-et sem eretnekség említeni. Idén jön Joe Bonamassa – aki egyébként rácáfolt a félelmemre, mert elképesztően rövid idő alatt elkelt az összes belépő –, egy másik napra pedig Beth Hartot jelentettük be. Az eladások alapján ő is elképesztően népszerűnek bizonyult, de sajnos egészségi okokból lemondta a teljes európai turnéját. Megállapodtunk vele, hogy jövőre pótolja a koncertet.

rap: Hogy néz ki a program többi része?

MZ: Július 8-án tehát Joe Bonamassa lép fel, július 9-én pedig a háromszoros Grammy-díjas amerikai Train, őket először nálunk láthatja a hazai közönség. Július 10-én egy különleges magyar produkció jön a História Kertbe: Tátrai Tibor a godfater. zenekarral lép színpadra, olyan sztárvendégekkel, mint Frenreisz Károly, Deák Bill Gyula, Jamie Winchester és Ferenczi György. A következő napon, július 11-én érkezik a Postmodern Jukebox, a zárónapon pedig az idei műsor dance felelőse, a Clean Bandit.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.