könyv - CHRISTOPHER DELL: SZÖRNYEK KÖNYVE - AVAGY A KÉPZELET ÁLLATKERTJE

  • Iványi Zsófia
  • 2010. szeptember 30.

Zene

Vannak bizonyos élethelyzetek, amelyeket az emberek többsége képtelen megfelelően kezelni. Ezek közé tartozik, mikor egy kacsacsőrű, hártyás kezű kisfiú udvarias köszöntésünk után megpróbálja megenni a kisbabánkat.
Vannak bizonyos élethelyzetek, amelyeket az emberek többsége képtelen megfelelõen kezelni. Ezek közé tartozik, mikor egy kacsacsõrû, hártyás kezû kisfiú udvarias köszöntésünk után megpróbálja megenni a kisbabánkat. Az ilyen és ehhez hasonló kellemetlen szitukon segíthet Dell nemrégiben megjelent kötete, ami nem csupán a szörnyek osztályozását és az egyes "fajok" rövid történetét, hanem a különbözõ rossz és még rosszabb indulatú lények ellen bevethetõ trükköket is ismerteti az olvasóval, mely harcászati technikák az esetek meglepõen nagy arányában inkább ötletesek, mint véresek. Az említett, kisfiú küllemû kappával szemben például elég, ha fejet hajtunk, amit a jól nevelt japán vízimanó azonnal viszonoz, kiloccsantva ezzel a feje tetején található üregbõl az erejét jelentõ folyadékot. De védelem gyanánt az is megteszi, ha mindig tartunk magunknál egy kis uborkát, azt ugyanis még a csecsemõhúsnál is jobban szereti a kifinomult modorú kis rém.

A kötet kísérletet tesz arra, hogy az ókor egymást elõszeretettel felzabáló mitologikus lényeitõl a középkor ördögfajzatain, sárkányain és démonain át egészen az ufókig az emberiség mindahány riogatójáról szót ejtsen, így az egyes gaztettek ismertetésére alig-alig maradt hely, pedig szívesen olvasnánk többet a hírhedt 18. századi francia vérfarkasról vagy a víziszörnyek társasági szokásait taglaló korabeli beszámolókról. Cserébe kapunk hihetetlen mennyiségû, egyszerre idegborzoló és káprázatos illusztrációt: a csúf boszorkákat, hüllõszerû óriásokat, groteszk manókat és egyéb torzókat ábrázoló festmények, grafikák, maszkok és szobrok közül is kiemelkednek Bosch, id. Pieter Brueghel és Goya rémlátomásai. S akinek még a könyv átnyálazása után sem volt elég a szörnyekbõl, az lefekvés elõtt csak lessen be az ágya alá - drukkolunk, hogy találjon ott valami még ijesztõbbet.

Fordította: Árokszállásy Zoltán. Corvina, 2010, 192 oldal, 4990 Ft

****

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát.